Ņemot vērā, ka darba devējiem aizvien biežāk jācīnās par savu darbinieku noturēšanu, jautājums par ģimenes dzīves un darba savienošanu kļūs aizvien aktuālāks. Šobrīd vien 6% darba devēju nodrošina atbalstu bērnu uzraudzībai, stāsta Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane. Uzņēmumi bieži neizprot, kāpēc būtu jāuzņemas lielāka atbildība par darbinieku bērniem, jo vecāki paši ir iemācījušies salāgot laiku un ir atrasti dažādi risinājumi, kā bērnu pieskatīt, piemēram, vecāki pie bērna ir uz maiņām vai lūdz radinieku atbalstu. Helmane gan piebilst, ka te ir jautājums par šo darbinieku dzīves kvalitāti. Cits aspekts ir bērnu drošība, ja viņi ir atstāti mājās vieni vai brāļa vai māsas uzraudzībā.
Tāpat darbiniekiem zūd produktivitāte, ja viņi uztraucas par bērnu un nevar koncentrēties darbam.
Arī Labklājības ministrijā (LM) uzstāj, ka šis būs aspekts, par ko darba devējiem nāksies domāt. Pirms trīs gadiem ar Eiropas Savienības atbalstu uzsākts projekts, lai risinātu problēmas ar bērnu uzraudzību tiem vecākiem, kas strādā maiņās, naktīs, brīvdienās un citā laikā, kas ir ārpus ierastā. Šis bijis eksperiments, lai pēc tam izveidotu ilgtermiņa modeli, kas veicinātu vecāku nodarbinātību, norāda labklājības ministrs Jānis Reirs (Vienotība).
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 9. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
reptilis
M