Saistībā ar Covid–19 krīzi situācija ar darbaspēka piesaisti ogu ražas novākšanā gan ir nedaudz labāka nekā citus gadus, jo cilvēki, kas ierasti brauca sezonas peļņā uz ārvalstīm, tagad to darīt nevar, tāpēc lūkojas uz darba iespējām pašu mājās. Ogu lasīšanā piepelnās arī skolotāji un studenti, taču vietējie bezdarbnieki, tostarp ilgstošie, strādātgribētāju pulkā nav manāmi.
No 500 līdz 600 eiro
Tomēr darba roku aizvien trūkst, uzsver Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte, kas ir ģimenes uzņēmuma Arosa R īpašniece. Uzņēmuma pārvaldībā ir 70 hektāru lieli melleņu lauki Jelgavas novadā. Pašlaik melleņu laukos ogas nolasa 140 strādnieku, taču būtu nepieciešami 200. Taujāta par iespējām nopelnīt, Rudzāte stāsta, ka, strādniekiem "nepārcenšoties un nepārstrādājoties, mēnesī neto alga ir no 500 līdz 600 eiro". Turklāt saimniece piedāvā arī bezmaksas dzīvošanu, lai gan atzīst, ka pie dzīves apstākļu pilnveidošanas vēl jāpiestrādā un tam nepieciešamas investīcijas.
Laukos nodarbināti arī viesstrādnieki no Ukrainas, kuri Latvijā ieradušies pēc 9. jūnija valdības dotās atļaujas, saņemot darba vīzu. Pēc ierašanās Latvijā visiem veikts Covid–19 pārbaudes tests, kā arī divas nedēļas tika pavadītas pašizolācijā, tikai strādājot uz lauka. Ar pārtiku saimniece pilnībā apgādājusi. "Ukraiņu viesstrādnieku produktivitāte salīdzinājumā ir vietējo darbaspēku ir divas reizes augstāka. Lai gan nevaru sūdzēties arī par tiem vietējiem, kas kādreiz ar ogu lasīšanu nodarbojušies ārzemēs un kuriem ir pieredze," situāciju raksturo uzņēmēja. Savukārt par ārzemju studentiem, kas vēlas piepelnīties, atsauksmes ir ļoti dažādas. Ir daudzi, kas gana smago un rutinēto darbu nemaz neiztur. Rudzātes uzņēmums sadarbojas arī ar Nodarbinātības valsts aģentūru un sadarbībā ar to nodarbina 20 skolēnus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 19. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!