Raidījums de facto ar e-pastu starpniecību uzrunāja personas, kas šādus sludinājumus izplata, uzdodoties par kādu Dmitriju no Krievijas, kurš vēlas nokārtot šo atļauju sev, savai sievai un diviem bērniem. Lielākā daļa no uzrunātajiem sludinājumu autoriem savos atbildes e-pastos iekļāva detalizētu shēmu, kā tieši pie uzturēšanās atļaujām tikt un atbilstoši tam arī pakalpojuma izcenojumus.
Kāds anonīms pakalpojuma sniedzējs de facto vēstīja, ka uzturēšanās atļaujas Latvijā var iegūt, nodibinot šeit ārzemju kompānijas pārstāvniecību. Lai to izdarītu, nekādas papildus investīcijas nav nepieciešamas, vien jāsamaksā pakalpojuma sniedzējam par pareizu dokumentu noformēšanu. Cenas - 9000 eiro vienam cilvēkam un vēl 4000 eiro par katru ģimenes locekli. Uzturēšanas atļauja būs derīga gadu, bet par 700 eiro gadā to var pagarināt. Gadījumā, ja klientam nav pašam sava uzņēmuma, kuru pārstāvēt Latvijā, tiek piedāvāts iegādāties kādu ofšoru šim mērķim.
Kāda cita juridiskā firma piedāvāja lētāku variantu. Brīdinot gan par iespējamajām klapatām, viņu piedāvājuma cena par pārstāvniecības izveidošanu un uzturēšanās atļauju Dmitrijam bija 5000 eiro, tikpat viņa sievai un vēl 1000 eiro par katru bērnu.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece Maira Roze uzskata, šo sludinājumu autori ir vietējās juridiskās firmas. Palīdzēt ārzemniekiem dažādu dokumentu kārtošanā ir labs peļņas avots. Roze neuzskata, ka šī pārstāvniecību shēma norāda uz nepilnībām Latvijas Republikas likumdošanā: “tādai pārstāvniecībai ir jāveic aktīva darbība, kas dod labumu Latvijas tautsaimniecībai, ja gada laikā šī pārstāvniecība nav sevi pierādījusi, tad turpmākās uzturēšanās atļaujas tiek liegtas.”
Juridisko pakalpojumu sniedzējs SIA Streindžers pārstāvis telefona sarunas ierakstā Dmitrijam no Krievijas, atklāj pavisam citu atļaujas iegūšanas veidu – pēc kārotā dokumenta doties pakaļ uz Lietuvu. Vienas dienas laikā tur iespējams nopirkt reālu uzņēmumu un kļūt par pastāvīgās uzturēšanās atļaujas īpašnieku. Cena atkal tā pati: 5000 eiro katram no vecākiem, bet par katru bērnu vēl 1000 eiro. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē apšauba šīs shēmas patiesumu, jo pēc viņu rīcībā esošajām ziņām Lietuvā uzturēšanās atļaujas jākārto 6 mēnešus.
Drošības policija apliecina, ka arī viņu rīcībā ir informācija par līdzīgiem gadījumiem, tomēr parasti šādu pārstāvniecībās ir salīdzinoši komplicēti atklāt fiktīvā darījuma faktu, īpaši apstākļos, kad valsts drošības iestāžu un tiesībaizsardzības iestāžu rīcībā nav negatīva rakstura informācijas par ārzemnieku.