Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Trešdiena, 6. novembris
Leonards, Leons, Linards, Leo, Leonarda

LĢĀA: Čakša vēršas pret ģimenes ārstiem

Veselības ministres Andas Čakšas teiktais publiskajā telpā šodien un arī iepriekš liecina, ka viņa vēršas pret ģimenes ārstiem un rada sabiedrībai šaubas par to, ka ārsti ir derīgi, profesionāli un dara labu darbu, aģentūrai LETA teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāve Solvita Olsena.

Viņa norādīja, ka Čakša vēršoties pret nozarē strādājošajiem, tostarp ģimenes ārstiem, jo ministre, apgalvojot, ka ģimenes ārsti negrib, spītējās, nesaprot, ir publiska viņu degradācija. "Nožēlojami, ka to dara nozares ministrs, jo, lai mēs panāktu, ka nozare darbojas, ministram pirmais uzdevums būtu panākt, lai visi, kas dara reālu darbu, to varētu darīt pēc iespējas labāk," skaidroja Olsena.

Viņa ir sašutusi, ka ministre, nevis veic darbu, kas veicinātu nozares attīstību, bet gan grauj cilvēku prestižu, spējas un profesionalitāti. Pēc Čakšas izteikumiem, varētu domāt, ka ārsti, kas mācījušies desmit gadus un regulāri papildina zināšanas, tiešām neko nevar, neko nesaprot un neko negrib, norādīja Olsena.

Pēc viņas paustā, acīmredzami, ka ministre vēršas pret asociāciju kā tādu, apšauba tās darbu, kaut arī tieši asociācijas valdi ir ievēlējuši tās biedri. "Ja ministrs atļaujas apgalvot, ka viņai ir šaubas, vai asociācija pārstāv biedrus, viņa faktiski apšauba šo pieaugušo cilvēku, šo 609 cilvēku kompetenci un spēju rīkoties," piebilda Olsena, atgādinot, ka streika prasības un tā komiteja tika izvēlēti 26.maija asociācijas sapulcē.

Olsena norādīja, ka ministres izteikumi šķeļ asociāciju no iekšpuses, kas liecina par to, ka sociālais dialogs, kāds būtu nepieciešams, lai panāktu uzlabojumus nozarē, nav iespējams. "Ja ministrs neciena nozari un nozares darbiniekus, tad kā mēs nozari varam uzlabot?" jautāja asociācijas pārstāve.

Pēc viņas domām, esošajā situācijā tieši šāda ministres attieksme ir visbīstamākā, jo konstruktīvi jautājumus varētu risināt, bet tos nevar atrisināt, ja pastāv diktāts un necieņa.

Olsena norādīja, ka notiekošais liecina par Čakšas nekompetenci, jo "ministre ir iedomājusies, ka viņa tikai komandēs un visi tieši tā, kā viņa komandēs, arī strādās".

Asociācijas pārstāve uzsvēra, ka iedzīvotājiem jāsaprot, ka par tik mazu finansējumu, kādu valdība ir gatava maksāt par veselības aprūpi, kvalitatīvu pakalpojumu nav iespējams nopirkt. "Ārstam ar visu viņa izglītību, kvalifikāciju un spējām nav jāstrādā ne par velti, ne par niecīgu atalgojumu," skaidroja Olsena.

Čakša šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" sacīja, ka LĢĀA vēlme neparakstīt vienošanos ar valdību un turpināt streiku vērtējama kā nevēlēšanās runāt par nozares tālāko attīstību, tāpēc rodas iespaids, ka asociācija neaizstāv savu biedru intereses.

"Man šobrīd ir vēlme runāt par tādu spītību no asociācijas puses, jo nevaru saprast, vai mēs runājam ar ģimenes ārstiem pašiem vai asociācijas vadību," stāstīja ministre.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par "modificētu" streiku - tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

Top komentāri

e-v
e
Ko nozīmē e-veselība no 1.septembra? Pārceliet datumu!
Piekrītu Solvitai
P
Veselības ministre, kura nevienu dienu nav strādājusi par ārsti, ko viņa var lemt?
Čaška ej ratā
Č
Nost to čašku.Šī tante nejēdz neko.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Šāviens oktobrī

Zemessargs, politiķis un autozagļa nāve Rīgas centrā pirms 30 gadiem.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas