Otrdien valdība uzklausīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto ziņojumu par Eiropas Savienības (ES) fondu ieviešanas gaitu. FM norādīja, ka risku pārvaldības ietvaros īpaši aktuāls ir Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme (RS) lielā projekta Rīgas tramvaja infrastruktūras attīstība turpmākas īstenošanas iespēju jautājums, ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par aizdomām uzņēmuma iesaistē koruptīvās darbībās iepirkumos.
Attiecīgi Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) 2018.gada 20.decembrī apturēja maksājumus un projekta izdevumi netiks deklarēti Eiropas Komisijā (EK) līdz pilnīgai pārliecībai par risku neesamību projektā atbilstoši drošas finanšu un risku pārvaldības principiem. Attiecībā uz rīcību projekta risku novēršanai, 2019.gada janvārī RS informēja CFLA, ka piesaistītās starptautiskās auditorkompānijas izvērtējuma rezultāti par līdz šim veiktiem un procesā esošiem iepirkumiem un noslēgtiem līgumiem varētu tikt sagatavoti indikatīvi līdz 2019.gada februāra beigām.
Tāpat, lai novērstu iespējamās aizdomas par koruptīvām darbībām projekta iepirkumos un lai atjaunotu uzticību RS darbībām, RS 2019.gada 21.janvārī pārtrauca izsludinātos iepirkumus par būvniecības darbu veikšanu un zemās grīdas tramvaju piegādi.
Šā gada 25.janvārī RS iesniedza CFLA un Satiksmes ministrijai (SM) kā atbildīgajai iestādei un citām uzraugošām institūcijām aktualizētu rīcības plānu un risku novērtējumu, ņemot vērā iespējamās termiņu izmaiņas iepirkumos, kā arī citus potenciālos riskus. CFLA un SM primāri izvērtē, vai pie esošajiem riskiem ir iespējams turpināt projekta īstenošanu, saglabājot ES līdzfinansējumu.
Linkaits informēja, ka saistībā ar Skanstes tramvaja projektu SM un RD regulāri apmainās ar informāciju, kā arī apspriež iespēju pārtraukt šo projektu, finanšu līdzekļus novirzot kādam citam transporta infrastruktūras projektam.
"SM speciālisti saka, ka ir iespējams šī projekta līdzekļus novirzīt citam projektam, tomēr šāds lēmums ir jāpieņem Rīgas pašvaldībai," pauda satiksmes ministrs.
Newberry
Tālis
KĀPĒC?