"Kopējie piena patēriņa apmēri Eiropas Savienībā (ES) samazinās, jo mainās cilvēku dzīves paradumi un ēšanas paradumi - neēdam vairs mierīgā garā brokastis mājās, pievienojot pienu graudu maisījumiem vai ēdot jogurtu, bet skrienam ātri prom no mājas, esam steigā. Tajā pašā laikā bioloģiskās piena produkcijas un saražotā bioloģiskā piena apjomi un patēriņš pieaug, un nākotnē tikai palielināsies," sacīja Dreijere, piebilstot, ka bioloģiskā piena ražošanai Latvijā šī iemesla dēļ ir potenciāls.
Pēc viņas teiktā, arī nākotnes tendences pēc 2020.gada liecina, ka bioloģiskā svaigpiena apmērs un loma piena tirgū palielināsies.
Līdzīgas tendences kā pasaulē vērojamas arī Latvijā. Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra datiem šā gada februārī Latvijā no saimniecībām iepirkts par 24% vairāk bioloģiskā svaigpiena salīdzinājumā ar janvāri, bioloģiskā svaigpiena iepirkumam sasniedzot 3 299 918 kilogramus, bet tā pārstrādes apmērs attiecīgajā periodā ir audzis par 35% - līdz 1 936 423 kilogramiem.
Viņa sacīja, ka Latvijā pērn bija 1091 saimniecības, kurās ražo bioloģisko pienu, kas ir salīdzinoši daudz. Bioloģiskā piena ražošanas apmērs šogad februārī veidoja 5,9% no kopējā saražotā piena daudzuma Latvijā.
Pēc Dreijeres teiktā, ES kopumā ir vēlme 2030.gadā nodrošināt, ka 10% no visas saražotās svaigpiena produkcijas ir bioloģiskais piens. Līdz ar to Latvijā šajā ziņā vēl ir kur tiekties.
Jau vēstīts, ka laikā no 5. līdz 7.aprīlim izstāžu kompleksā Rāmava notiek izstāde Pavasaris 2018. Plānots, ka izstādē pulcēsies vairāki tūkstoši profesionāļu un interesentu lauksaimniecības, lopkopības, komunālās saimniecības un dārzkopības nozarēs. Kopumā izstādē piedalīsies 320 dalībnieku.
Nejēga
HVZ