Arī baleta māksliniece Sarma Rozenberga telekanālam LNT atzīst, ka atnākusi uzzināt, kādu finansiālu labumu sev un saviem kolēģiem varētu dabūt. Ar pensiju 200 eiro mēnesī izdzīvot grūti, ja vēl pieklibo veselība un ārstēšanās prasa astronomiskas summas. "Dzīvojam mēs badā, ēst mums nav ko, mēs pārdodam gleznas, dzīvokļus un mēģinām izdzīvot," LNT stāsta Rozenberga.
Tas, ka radošo personu atbalsta programma nestrādā, secināts jau tūdaļ pēc tās uzsākšanas gada sākumā. Piešķirto atbalsta stipendiju skaits ar katru mēnesi kļuva arvien mazāks – no 15 martā līdz vienai septembrī. Rezultātā no stipendijām šogad atvēlētā pusmiljona, kas ļautu palīdzēt 200 personām, apgūti vien nepilni 80 tūkstoši un atbalstu saņēmušas tikai 42 personas.
Pretendentu bijis tik maz tāpēc, ka bijis noteikts pārāk zems nabadzības slieksnis, atzīst Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētāja Dace Bluķe. "Bija ienākumu griesti, ka trīs mēnešu periodā ienākumi nevarēja būt lielāki par pusi no minimālās algas - tātad 215 eiro. Likums stājās spēkā šā gada janvārī, kad nedaudz tika indeksētas pensijas, un pensionāri, kuri ļoti cerēja uz šo atbalsta stipendiju, secināja, ka viņu pensijas ar janvāri palielinājušās par septiņiem eiro un, ja pērn tie bija zem 215 eiro, tad šogad 219 vai 220 eiro, kas tāpat ir ārkārtīgi maz.
Tad sanāca, ka mēs trūcīgajiem māksliniekiem dodam atbalsta stipendijas, bet viena liela daļa nebija pietiekoši trūcīgi" stāsta Bluķe.
Tagad šie ienākumu griesti radošajām personām paaugstināti līdz 75 % no minimālās algas, kas ir virs 300 eiro. Savukārt pensijas vecuma māksliniekiem tie pilnībā atcelti. "Mēs ceram, ka 75 personas, kurām tika sniegta konsultācija, bet viņas neatbilda kritērijiem šo dažu eiro dēļ, šobrīd varēs vērsties Kultūrkapitāla fondā un saņemt vienreizējo atbalstu," LNT norāda Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone.
Jaunais Radošo personu likums pēc būtības ir pašpalīdzības kase, kas māksliniekiem, rakstniekiem, mūziķiem ļauj izkļūt no finanšu problēmām, ja tādās viņi nokļuvuši piespiedu dīkstāves vai slimības gadījumā. Dīkstāves stipendijas apmērs ir 2580 eiro, savukārt stipendija sadzīves vai ārstniecības problēmu risināšanai ir 1290 eiro.