Pagaidām atsevišķa institūcija netikšot veidoja, jo "problēma ir tā, ka loģistikas "supermenedžeri" tā uz līdzenas vietas izveidot nevar arī tad, ja ir nauda".
"Varam pieņemt cilvēkus, sadrukāt vizītkartes, izīrēt labus ofisus, iedot datorus, un tagad tikai brauks uz visām izstādēm un stāstīs, lai visi nāk pie mums. Tas izskatās nenopietni. Lēmums, kas ir pieņemts, paredz audzēt kapacitāti pamazām uz esošās "LDz Cargo loģistikas" bāzes," skaidro ministrs.
Plānots uz šīs bāzes paplašināt kapacitāti, un kad šī kapacitāte tiks izaudzēta līdz solīdam līmenim, tad to "varēšot celt" ārā. Tas notikšot tad, kad būs izveidota klientu un līgumu bāze un būs nepieciešamā kompetence.
Matīss arī uzsver, ka ar laiku šī iestāde pāraugs "Latvijas Dzelzceļa" koncernu, jo tas ietvers ne tikai dzelzceļa pakalpojumus, bet arī aviopārvadājumus un pārvadājumus ar kravas automašīnām.
"Ja runājam par konteinerkravām, dzelzceļu, ostām, tad patlaban jau procesi notiek, taču nepieciešams kompetenci stiprināt," uzsver amatpersona.
LDz uzdevums tagad esot piesaistīt papildu cilvēkus, aktīvāk darboties marketinga jomā, un, protams, jāgatavo piedāvājumi potenciālajām vizītēm, potenciālajiem kravu īpašniekiem, ar citu valstu kompānijām.
Kā ziņots, šī gada sākumā Satiksmes ministrija (SM) rosināja veidot jaunu valsts akciju sabiedrību, ap kuru varētu veidoties nozares klasteris. Ministrija izpētījusi pasaules praksi klasteru un vienoto ekspeditoru izveidē un darbībā un secinājusi, ka Latvijā patlaban pietrūkst integrēta operatīvās koordinācijas instrumenta. Ministrija vēlas nosegt visas tās pārziņā esošās jomas, ieskaitot ostas, dzelzceļu, ceļus. Institūcijas virsuzdevums ir nodrošināt kvalitatīvu un vienotu Latvijas loģistikas nozares piedāvājumu izstrādi un mārketingu.