Bērnu slimnīca nākamnedēļ sāks sociālu kampaņu vardarbības pret bērniem mazināšanai. Dati liecina, ka kopējais vardarbībā cietušo bērnu skaits patlaban pārsniedz jaundzimušo skaitu Latvijā – tātad vairāk nekā 20 000. Vecāku nepieskatīti bērni izkrīt pa logiem, saindējas, noslīkst, viņus sakož suņi. Tāpat arī bērni ģimenēs cieš no seksuālas un fiziskas vardarbības.
Daļā sabiedrības neizpratni raisīja nesenais Liepājas tiesas spriedums, kurā pēc vardarbības pret zīdaini, kuram tika lauzts galvaskauss, bērna patēvam piesprieda nosacītu cietumsodu, bet mātei – piespiedu darbu, lai gan prokuratūra abiem prasīja stingrākus sodus.
Lieta, kurā Liepājā māti un patēvu tiesāja par vardarbību pret zīdaini, saistīta ar aptuveni trīs gadus seniem notikumiem. Vardarbības rezultātā septiņu mēnešu vecumā bērns nonāca slimnīcā ar smadzeņu satricinājumu un lauztu galvaskausu, atgādina LTV.
Gan mātei, gan patēvam par vardarbību un cietsirdību prokuratūra prasīja reālus cietumsodus, turklāt vīrietim - arī pēc smagāka krimināllikuma panta – par tīšiem smagiem miesas bojājumiem. Tomēr šo pantu tiesa pārkvalificēja uz vieglāku – tīša vietā - aiz neuzmanības; piesprieda nosacītu cietumsodu, bet mātei cietumsoda vietā – 220 stundas sabiedriskajos darbos. Bērnu lietā pārstāvēja Liepājas bāriņtiesa, un tai tiesas motivācija pagaidām nav skaidra.
Ne vienmēr nozieguma smagumam tiesā derīgus pierādījumus gan iespējams iegūt. Ja vardarbība ir sistemātiska un tīša, pret ko likuma bardzība ir lielāka, bet notiek slēgtā telpā, liecinieku nereti nav. Bērns nevar liecināt vai arī nemaz nesaprot, ka tas, kas pret viņu tiek vērsts, ir nosodāmi un slikti, jo citu dzīvi nepazīst. Arī ekspertīzēs ne vienmēr sekmīgi vardarbību var atklāt, īpaši, ja tā ir psiholoģiska vai bez smagiem miesas bojājumiem. Tā secina Liepājas prokuratūras virsprokurors Atis Dzērvēns.