"Kvantu tehnoloģijas paver jaunas iespējas drošai digitālai komunikācijai un kibernoziegumu mazināšanai, tāpēc būtiski pieaug valdību un industriju interese par to izmantošanas potenciālu. LVRTC savas darbības 100 gados regulāri bijis iesaistīts inovāciju radīšanā un cieši sadarbojies ar radošiem un zinātkāriem prātiem gan nodrošinot pirmo radio pārraidi Latvijā, gan ieviešot digitālo TV apraidi, gan, vēlākajos gados – veidotu inovatīvus IKT risinājumus uzticamības, datu pārraides un kiberaizsardzības jomās. Mums tā nav bijusi tikai inženieriska ambīcija, bet gan vēlme būt soli priekšā klientu prasībām un radīt klientiem un valstij nepieciešamos risinājumus, pirms tie kļūst par plaša patēriņa ikdienu," parakstot memorandu uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.
Kvantu tehnoloģiju pētniecību LU MII sāka 2019. gadā, izveidojot sadarbību ar Šveices-ASV-Ķīnas-Dienvidkorejas kopfirmu ID Quantique un uzstādot QKD pētniecības platformu CLAVIS 3. Nupat LU MII ir uzsācis lielu pētniecības projektu kvantu kriptēšanas jomā.
Ņemot vērā LVRTC piederošo datu pārraides, apstrādes, skaitļošanas un optiskā tīkla infrastruktūru, kas uzskatāma par valsts datu pārraides mugurkaulu, kā arī kiberaizsardzības pakalpojumus, ko LVRTC sniedz valsts pārvaldei, LVRTC ir ieinteresēts kvantu datu pārraides un citu funkcionalitāšu potenciāla apzināšanā un pielietojumu izpētē, kas ļautu savlaicīgi veidot valstij nepieciešamos tehnoloģiskos risinājumus gan aizsardzības, gan zinātnes, medicīnas un izglītības jomās, kā arī vērtēt kvantu skaitļošanas iespēju potenciālu visās tautsaimniecības nozarēs.
Paredzēts, ka sadarbības laikā, izmantojot LVRTC platjoslas optiskā tīkla trasi ārpus Rīgas un LVRTC jaunākā un jaudīgākā datu centra skaitļošanas jaudas, tiks veidots kvantu datu pārraides tīkla pilotpoligons 50km garumā.
Iecerēts, ka jau mēneša laikā pilotpoligonā tiks testēta Kvantiska atslēgu sadales (QKD) tehnoloģija, kas nodrošina, ka pārraidīto informāciju nevarēs atšifrēt pat ar kvantu datoriem.
"Kvantu datori vairs nav neprognozējami tāla nākotne, un jau šobrīd ir skaidrs, ka to ienākšana zinātnē, industrijās un, tieši vai pastarpināti ikviena indivīda dzīvē, būtiski mainīs veidu kā strādājam, kā rūpējamies par drošību un ko vispār uzskatām par drošu. Kvantu datori jau dažu gadu laikā var sasniegt jaudu, ar kuru varēs lauzt tradicionālās asimetriskās kriptogrāfijas metodes. Simetriskā kriptogrāfija joprojām būs uzticama, tomēr vairs nevarēsim paļauties uz slepeno atslēgu nodošanu otrai pusei pa tīklu. Latvijai ir jābūt gatavai šim izaicinājumam gan tiesiski, gan tehnoloģiski," norāda Edmunds Beļskis.
"Kvantisku atslēgu sadales tehnoloģija datu kodēšanas atslēgas optiskā tīklā pārsūta otrai pusei ar fotoniem un tādā veidā jau ne matemātiski izstrādāti datu kodēšanas algoritmi, bet gan kvantu fizikas likumi garantē datu noklausīšanās neiespējamību. Būsim pirmie Latvijā, kas kopdarbā ar LVRTC šādu tehnoloģiju testēs reālā sakaru komunikāciju tīklā. Tāpat esam iecerējuši arī pieredzes un zinātības apmaiņu vairāku citu tehnoloģisko risinājumu pielietošanā," uzsvēra LUMII direktore Ināra Opmane.
Lai veicinātu mērķtiecīgu digitālo transformāciju, arī Latvijā tiek plānots veidot kvantu sakaru tīklu, kas darbotos gan kā drošs datu apmaiņas mehānisms starp dažām organizācijām, gan palīdzētu ieviest un piemērot kvantu tehnoloģijas, nodrošinot piekļuvi tehniskajām kompetencēm un radot vidi risinājuma testēšanai pirms šo tehnoloģiju ieviešanas plašā mērogā.