Ņemot vērā pastāvošo provokāciju risku, pastiprināta uzmanība tiek pievērsta jebkāda veida militāra un paramilitāra rakstura darbībām, kas DP vērtējumā ir arī tā dēvētās militārās simulācijas spēles, starp tām populārākās Latvijā ir airsofts un lasertag.
DP vērš uzmanību, ka militārās simulācijas viens no pamatelementiem ir tādu ieroču izmantošana, kas ārēji vizuāli neatšķiras no īstiem kaujas ieročiem. Tāpat militārās simulācijas pasākumu dalībnieki izmanto formastērpus, kas vizuāli līdzinās ārvalstu bruņoto spēku, tajā skaitā Krievijas vai NATO dalībvalstu, militāro organizāciju formastērpiem, kā arī tiek izmantoti militāra tipa formastērpi bez speciālām atpazīšanās zīmēm.
Šādā ekipējumā tērptas personas piesaista iedzīvotāju uzmanību, jo sevišķi saistībā ar minētajām militārajām mācībām. Tādējādi jebkādi militārās simulācijas pasākumi šajā laikā maldina gan iedzīvotājus, gan valsts institūcijas par iespējamu apdraudējumu. DP pastāvīgi saņem un pārbauda informāciju no iedzīvotājiem par iespējamām militārām aktivitātēm, piemēram, par iespējamu militārpersonu, tajā skaitā formastērpos bez atpazīšanās zīmēm tērptu un bruņotu ar kaujas ieročiem, pulcēšanos vai atrašanos Latvijas lauku teritorijās. Šāda veida informācija tiek rūpīgi pārbaudīta, lai izslēgtu valsts drošības apdraudējumu.
Saistībā ar minētajiem apdraudējumiem, DP veic pārrunas ar militārās simulācijas pasākumu organizatoriem, norādot uz potenciālajiem apdraudējumiem, kā arī šādu aktivitāšu negatīvo ietekmi uz valsts un sabiedrības drošības interesēm.
Atbilstoši DP kompetencei, militārās simulācijas pasākumu organizatori tiek brīdināti par iespējamiem pārpratumiem gadījumos, kad valsts drošības iestādes saņem iedzīvotāju sūdzības par aizdomīgu personu, kas ir bruņotas un tērptas militāra rakstura formas tērpos, aktivitātēm. DP informē, ka militārā simulācija var tikt izmantota kā piesegs provokatīvām darbībām, tādējādi militārās simulācijas pasākumu dalībnieki tiek pakļauti pastiprinātu pārbaužu riskam.
DP pateicas visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri sniedz informāciju par iespējamiem apdraudējumiem valsts drošībai, par viņu pilsonisko iniciatīvu.
Tāpat DP augstu novērtē tos militārās simulācijas pasākumu organizatorus, kuri ar sapratni un atbildību attiecas pret pastāvošiem apdraudējumiem. DP arī turpmāk mācību Zapad 2017 laikā komunicēs ar militārās simulācijas pasākumu organizatoriem, lai novērstu iespējamus pārpratumus un valsts vai sabiedrības drošības apdraudējumus.
DP aicina Latvijas iedzīvotājus būt vērīgiem mācību Zapad 2017 laikā, un par aizdomīgiem gadījumiem informēt DP pa tālruni 6 7 208 964, vai elektronisko pastu [email protected] jebkurā diennakts laikā.
Jau ziņots, ka satraukumu par mācībām paudušas Baltijas valstis, Ukraina un NATO. Piemēram, Lietuvas izlūkdienesti šīs mācības vērtējuši kā vienu no šā gada lielākajiem apdraudējumiem nacionālajai drošībai, atgādinot, ka iepriekš, 2009. un 2013.gadā, Krievija tajās faktiski slīpējusi iemaņas Lietuvas dienviddaļas okupācijai.
Tāpat LTV raidījums de facto svētdien vēstīja, ka jau notikušās Krievijas armijas mācībās netālu no Latvijas un Igaunijas robežas izspēlēts uzbrukuma scenārijs Baltijai, kur nosacīto pretinieku lomās bija iedomātas valstis ar nosaukumiem Estalija un Larija. Aplūkojot mācību karti, secināts, ka uzzīmētā robeža ar iedomāto pretinieku ir ļoti līdzīga Krievijas robežai ar Latviju un Igauniju Alūksnes pusē.