Mājsēde no 22 līdz 5 no rīta nedēļas nogalēs tiek saglabāta līdz 25. janvārim, vakar lēma valdība. Tiek saglabāti arī līdzšinējie ierobežojumi, tiesa, ar nelielām izmaiņām
Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane Umbraško uzsver, ka ir svarīgi saglabāt mājsēdi un vairumu noteikto ierobežojumu, jo saslimšanas gadījumu skaits ar Covid-19 nemazinās un pēdējās nedēļās stacionēto pacientu skaits ir pieaudzis par 13%. Jāatgādina, ka pagājušajā diennaktī stacionēts līdz šim lielākais Covid19 pacientu skaits – 178. Tāpat vakar atklāti 1374 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, kas ir otrs lielākais līdz šim vienas dienas laikā reģistrētais saslimušo skaits.
Paplašina preču klāstu
Ja runā par izglītības jomu, tad valdība lēma 1.–4. klasēm pagarināt brīvlaiku līdz 25. janvārim. Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par pagarinātā brīvlaika periodu. Savukārt no 11. janvāra mācības attālināti sāks 5.–6. klases. Jāatgādina, ka 7.–12. klašu izglītojamie, profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi un augstskolu studenti attālināti mācās jau kopš 4. janvāra.
Līdz 25. janvārim saglabājas ierobežojumi tirdzniecības vietām, taču valdība ir pieņēmusi lēmumu paplašināt klātienē tirgojamo preču piedāvājumu ar sezonāla rakstura precēm, tādām kā cepures, šalles, cimdi, sniega lāpstas, zeķbikses un zeķes, elektroierīces telpu apsildīšanai. Preču tirdzniecības ierobežojumi šajā laika periodā attiecas arī uz ielu tirdzniecību, kā arī tirdzniecību slēgtā un atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana (jeb ielu tirdzniecības organizēšana).
Maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās noteikts ne mazāks kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības uz vienu apmeklētāju. Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 15 m2 , tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs. Tāpat tirdzniecības pakalpojuma sniedzējam jānodrošina, ka apmeklētāji tiek ielaisti tikai pa vienam, izņemot ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona.
Frizieri nestrādās
Līdz 25. janvārim darbu neatsāks arī skaistumkopšanas nozare. Arī turpmākās divas nedēļas būs aizliegti skaistumkopšanas, pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumi, sporta inventāra noma iekštelpās un fotopakalpojumi klātienē (izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem), kā arī saimnieciskie pakalpojumi klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Tāpat sporta treniņi tiks atļauti tikai ārpus telpām.
Izmaiņas skar arī starptautisko pasažieru pārvadājumu jomu. No 15. janvāra tiem pasažieriem, kuri izmantos starptautisko pasažieru pārvadājumu pakalpojumus, lai ierastos Latvijā ar lidmašīnu, autobusu vai vilcienu, 72 stundas pirms došanās ceļā būs jāveic Covid-19 tests. Izmantot pārvadātāja pakalpojumus varēs, tikai uzrādot negatīvu testa rezultātu. Šī norma attiecas arī uz tiem, kas iecerējuši ierasties Latvijā ar privāto transportlīdzekli. Testa rezultāts būs jānorāda covidpass.lv anketā, ko varēs pārbaudīt Latvijas robežsardze un policijas pārstāvji. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) gan uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotājiem rūpīgi jāizvērtē pārvietošanās nepieciešamība ārpus valsts, un aicināja cilvēkus neceļot.
Kultūras jomā ir arī viena pozitīva pārmaiņa. Novērtējot grāmatu izsniegšanu bibliotēkās kā zemu risku inficēties ar Covid-19, no 12. janvāra būs atvērtas bibliotēkas, lai tās var atsākt grāmatu izsniegšanu. Bibliotēku lasītavas gan arī turpmāk būs slēgtas. Izņemot muzeju ārtelpu ekspozīcijas, pārējie kultūras pakalpojumi un kultūrvietas turpinās būt pieejamas vien attālināti.
Vienlaikus ar ierobežojumiem būs pieejams arī atbalsts. Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) aicina visus uzņēmumus, kuriem tas nepieciešams, pieteikties gan dīkstāves, gan algu subsīdijas atbalstam.