Latvijas izdevumi pētniecībai pieauguši līdz 0,76% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tomēr rādītājs ir vairākas reizes mazāks nekā vidēji Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstīs (2,73%). Arī kaimiņvalstīs izdevumi pētniecībai ir lielāki: Igaunijā – 1,78%, Lietuvā – 1,02% (2022. gada dati).
Vērtējot izdevumu komponentes, redzams, ka Latvijā visvairāk klibo tieši uzņēmumu ieguldījumi pētniecībā, veidojot vien 0,27% no IKP. Visvairāk iegulda Izraēlas uzņēmumi (5,55%), Igaunijā un Lietuvā tie ir attiecīgi 1% un 0,5%. Savukārt augstākās izglītības iestāžu ieguldījumi pētniecībā Latvijā (0,35%) pielīdzināmi citu valstu sniegumam: vidēji OECD valstīs – 0,43%, Lietuvā – 0,37%, Igaunijā – 0,59%, ASV – 0,36%, liecina OECD dati.
"Katrā valstī pētniecības izdevumu intensitāte atspoguļo arī būtiskākās nozares valsts ekonomikā, ko mēra pēc to īpatsvara IKP. Latvijā 2022. gadā vairāk nekā 61% no IKP veidoja ar pakalpojumiem saistītas nozares: informācijas tehnoloģijas un komunikācija, profesionālie, kā arī finanšu pakalpojumi. Šajās nozarēs tradicionāli ir mazāks pētījumu īpatsvars, jo resursu aprites cikls ir īsāks nekā aktīvu ietilpīgās nozarēs, piemēram, farmācijā vai medicīnas tehnoloģijās.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 23. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00