"Dežūra ilgst diennakti - pēc tās, atbraucot mājās, visu dienu noguļu, naktī mokos ar bezmiegu, bet no rīta atkal jābrauc uz diennakti. Par dzīves kvalitāti sen esmu aizmirsusi, bet nav variantu - jāstrādā, jo manā dzīvesvietā pēc slimnīcas slēgšanas atbilstoša darba iespēju nav," Dienai stāsta piecdesmit trīs gadus vecā sieviete, atzīstot, ka labprāt strādātu mazāk mokošajās 12 stundu maiņās, taču nākoties pieņemt darba devēja uzstādītos un kolektīva vairākuma pieņemtos noteikumus. "Mierinu sevi ar domu, ka, strādāšana 24 stundu maiņās ļauj ietaupīt ceļa naudu," piebilst Ruta.
Šāda ikdiena ir daudzu ārstniecības iestāžu darbiniekiem - piemēram, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) diennakts dežūru grafiks ir 60% darbinieku - ārstiem, medmāsām, sanitāriem un māsu palīgiem, kā arī medicīniskās palīdzības autovadītājiem, elektriķiem, santehniķiem, tehnisko iekārtu dežurantiem. Slimnīcas pārstāves Ingunas Potetinovas argumenti par labu diennakts maiņām apstiprina medmāsas Rutas teikto: "Darbinieki paši ir ieinteresēti strādāt ilgākas stundas. Cilvēki uz Rīgu brauc strādāt no visas Latvijas, bet braukt uz 12 stundu dežūru nav ekonomiski, turklāt zemā atalgojuma dēļ darbiniekiem nereti nākas strādāt vēl citās vietās."
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža norāda, ka miega trūkums izraisa ne vien miega, bet arī vielmaiņas traucējumus un var novest pie aptaukošanās. "Īpaši nelabvēlīgi maiņu darbs var ietekmēt cilvēkus, kuriem ir tendence uz miega traucējumiem, turklāt pētījumos pierādīts, ka maiņu darbu strādājošie savu pašsajūtu un dzīves kvalitāti vērtē zemāk nekā tie, kuri katru nakti guļ. Strādāšana naktīs nelabvēlīgi ietekmē arī asinsspiedienu. Cilvēks ir ieprogrammēts būt aktīvs dienas laikā, turklāt pēc 16 nomoda stundām fizioloģiski nepieciešams restartēties, uzkrāt spēkus," skaidro Svaža, piebilstot, ka diennakts dežūras beigu stundās darbinieks vairs nespēj koncentrēties un kvalitatīvi pildīt pienākumus, kas medicīnā ir īpaši svarīgi.
Plašāk lasiet Kristīnas Putincevas rakstā Mediķiem neļauj "restartēties" otrdienas, 11.marta, laikraksta Diena 4.-5.lpp.!