Administratīvo sodu summas, ko piemēro valsts iestādes, sasniedz 36 miljonus eiro gadā. Lielākās no tām ir Valsts policija (VP), kas uzliek 90% no naudas sodiem, tai seko Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un Valsts ieņēmumu dienests (VID). Valsts kontrole (VK), izvērtējot 27 valsts iestādes, kuras pilda šo funkciju, konstatējusi, ka sodu kontrolēšana ir smagnēja un apjomīga – tajā iesaistīti 1570 dažāda līmeņa darbinieki (98% šis ir viens no citiem pienākumiem). VK iesaka šo darbu centralizēt un automatizēt, tad pietiktu ar 73 pilnas slodzes nodarbinātajiem un, iespējams, šo skaitu varētu samazināt uz pusi. Tāpat tā mudina meklēt veidus, kā palielināt soda brīvprātīgu nomaksu, jo pēdējos gados pieaugusi sodu piedziņa.
Jāstimulē brīvprātīga samaksa
Administratīvo naudas sodu izpilde sastāv no brīvprātīgas un piespiedu stadijas. Piedzenamo sodu apjoms gan sastāda mazāko daļu, taču darba apjoms, lai naudu iegūtu, ir pieaudzis vairākkārt, jo, kā liecina statistika, pēc Administratīvā atbildības likuma stāšanās spēkā 2020. gadā divkārt samazinājies brīvprātīgi samaksāto sodu skaits (tā termiņš tika noteikts ne ilgāk par 1 mēnesi, kura laikā tiek liegti vairāki pakalpojumi). Tāpēc viens no
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 28. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00