"E-veselības sistēma ir funkcionējoša, un gan ārstniecības personas, gan farmaceiti, ārstniecības iestādes un aptiekas, kā arī ikviens iedzīvotājs to var lietot, ko aicinām arī darīt, ņemot vērā tos ieguvumus, ko sniedz e-vide. Taču, apzinoties, ka 1. decembrī var būt ārsti, kas nebūs sākuši lietot e-veselību, pacienti var nesaņemt tiem nepieciešamos pakalpojumus, un tas nav pieļaujams. Tāpēc mēs pārejas periodu noteiksim, pārrunājot to ar iesaistītajām pusēm, lai būtu droši, ka tas tiks ievērots,” norādījusi Čakša.
Šādas izmaiņas ļautu ārstniecības iestādēm un ārstniecības personām pakāpeniski apgūt jauno e-veselības sistēmu, saglabājot iespēju medicīnisko dokumentāciju (e-DNL un e-recepti) aizpildīt arī uz papīra veidlapām kā līdz šim. Līdz ar to nebūtu apgrūtināta arī pacientu iespēja saņemt veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar ārstniecības iestāžu darbu jaunajā sistēmā (piemēram, nepietiekamas ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas zināšanas par e-veselības funkcionēšanu).
Attiecīgi grozījumi tiks virzīti apstiprināšanai tuvākajā laikā.
Pašlaik turpinās līgumu slēgšana starp Nacionālo veselības dienestu un ārstniecības iestādēm par piekļuvi e-veselības sistēmai. Līdz šim ir noslēgti vairāk nekā 380 līgumi un līgumu slēgšanas procesā ir virs 2400 līgumiem ar ārstniecības iestādēm. Līdz šim darbam e-veselības vidē apmācīti ir 3500 profesionāļi (ārstniecības personas un farmaceiti). Apmācības tiks turpinātas arī nākamajos mēnešos.
Jau vēstīts, ka Veselības ministrijā šonedēļ sāks dienesta izmeklēšanu, lai noskaidrotu neizdarību iemeslus e-veselības projektā.
Paredzēts, ka izmeklēšana būs par projekta pēdējo posmu, nevis teju desmit gadus ilgo e-veselības projekta veidošanas laiku.
Čakša jau iepriekš e-veselības projekta ieviešanu nodēvēja kā klamzīgu un slikti vadītu.
Paredzēts, ka no 1. decembra bija paredzēta pilnīga pāreja no drukātām uz elektroniskajām darbnespējas lapām. Vēlāk paredzēta arī pāreja uz e-recepšu sistēmu, kuras ieviešana kavējas ģimenes ārstu iebildumu dēļ.