HIV stigma
Agihas no 2018. līdz 2019. gadam Latvijā veica starptautiski atzītu pētījumu Cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, stigmas indekss, kurā pēc principa līdzīgs jautā līdzīgam" tika izjautātas personas, kuras dzīvo ar HIV. Pētījuma vajadzībām 409 respondenti tika izvaicāti par pieredzi veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā, darbavietā, attieksmi ģimenē un draugu lokā, kā arī par virkni citu aspektu, kas ataino dzīves kvalitāti, sociālo statusu un pašstigmatizāciju. Par datu analīzei derīgām tika atzītas 380 anketas.
Pētījumā noskaidrots, ka 38% HIV pozitīvu pacientu piedzīvojuši diskriminējošu attieksmi vai aizskarošus izteikumus. Pētījuma autore Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Anda Ķīvīte-Urtāne žurnālistiem indeksa prezentācijā atzina, ka aizspriedumu rādītāji pret personām, kas inficētas ar HIV, Latvijā ir augsti. HIV stigmas dēļ slimnieki nemēdz meklēt sociālo atbalstu, apmeklēt ārstniecības personas, pat izolējas no sabiedrības.
Ķīvīte-Urtāne norādīja uz satraucošu faktu, ka HIV pozitīvi pacienti ar diskriminējošu attieksmi ir saskārušies arī no veselības aprūpes personāla puses. Pētījumā secināts, ka pēdējā gada laikā 17,1% respondentu saskārušies ar baumošanu no mediķu puses. Bijuši arī veselības aprūpes speciālistu ieteikumi HIV dēļ pārtraukt dzimumdzīvi, bet daļa inficēto pieredzējuši, ka mediķi bez piekrišanas atklājuši kādam citam viņa statusu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pravietisnejaukais
Gregs
nopride