Atceļot virkni ierobežojumu Ķīnā, šajā valstī strauji pieaudzis saslimušo skaits un slimnīcas un krematorijas ir pārpildītas. Tādējādi vairākas ārvalstis paudušas bažas par Ķīnas atklātību attiecībā uz saslimušo skaitu un risku, ka var parādīties jauni Covid-19 varianti.
Lai mazinātu potenciālos saslimstības riskus, Eiropas Savienība (ES) trešdien ieteica dalībvalstīm pieprasīt negatīvus Covid-19 testus ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas. Ir panākta arī vienošanās ieteikt medicīnisko vai FFP2 masku valkāšanu lidmašīnās, kas izlidojušas no Ķīnas.
Perevoščikovs norādīja, ka Ķīnā esošais Covid-19 uzliesmojums bija gaidāms, jo valstī ilgu laiku bija ierobežojošie pasākumi, kā rezultātā cilvēkiem neizveidojas hibrīdimunitāte. Viņš gan atzina, ka pagaidām nav zināms, vai šis uzliesmojums ir saistīts ar kādu jaunu Covid-19 vīrusa celmu, bet teorētiski tas varētu būt viens no faktoriem, kādēļ uzliesmojums radies.
"ES rekomendācijas pieņemtas, balstoties uz šīm bažām. Kaut gan mums līdz šim ir zināms, ka Ķīnā konstatētie vīrusa celmi pilnībā atbilst tiem paveidiem, kas cirkulē ES. Mēs pārbaudījām, un tie pilnībā atbilst arī situācijai Latvijā, tāpēc mēs tagad nevaram pateikt, vai saslimstības paaugstinājums ir saistīts kāda jauna Covid-19 paveida atklāšanu," skaidroja Perevoščikovs.
Eksperts norādīja, ka ES prasības ir preventīvas, un, ja tomēr Ķīnā cirkulē kāds bīstams Covid-19 celms, tad tas tiks atklāts, testējot ceļotājus vai pārbaudot situāciju notekūdeņos. Tādējādi informācija uzreiz būs pieejama sabiedrībai un būs iespējams veikt kādus papildu epidemioloģiskās drošības pasākumus.
Savukārt masku lietošana, Perevoščikova vērtējumā, ir prātīga prasība, jo pirmie testēšanas rezultāti lidmašīnās no Ķīnas liecina, ka aptuveni 30% līdz 50% pasažieru bija inficēti ar Covid-19. Maskas attiecīgi pasargās no inficēšanās tos pasažierus, kas nav inficējušies ar šo vīrusu.