Taču iedzīvotājiem, kuri vakcinējušies, un tiem, kuri jau bērnībā masalas izslimojuši, par slimību daudz nevajadzētu uztraukties, saka Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti. Otrreiz ar masalām nevar saslimt. LIC vadītāja profesore Baiba Rozentāle saka - masalu epidēmija noteikti Latvijā nevarētu būt, īpaši jau runājot par bērniem, kuru lielais vairākums vakcinēts, bet neliels uzliesmojums ar dažiem vai vairākiem saslimšanas gadījumiem varētu būt.
Pēdējos piecos gados Latvijā reģistrēti tikai atsevišķi masalu gadījumi nevakcinētām personām. LIC atgādina - inficēšanās gadījumā masalu simptomi parādās 18 dienu laikā kopš kontakta brīža ar saslimušo. Ar masalām saslimušais vīrietis LIC tika ievietots pagājušajā nedēļā, viņš turpina ārstēšanos stacionārā. Laikā, kad vīrietis atradās lidmašīnā, viņam nebija vizuālu masalu pazīmju - izsitumu, visdrīzāk tikai gripai līdzīgi simptomi. «Taču tajā laikā cilvēks ir visinfekciozākais,» saka B. Rozentāle.
Viņa arī norāda - Latvijā ir labvēlīga epidemioloģiskā situācija, taču piecos mēnešos Eiropā gan bijuši vairāk nekā 30 000 saslimšanas gadījumu ar masalām, visvairāk Šveicē, Francijā. Tāda plaša masalu vīrusa cirkulācija notikusi, ļoti samazinoties masalu - masaliņu - cūciņu vakcinācijas aptverei Eiropas valstīs. Latvijā vakcinācijas aptvere ir virs 90%, tiesa, tai ir tendence pēdējo gadu laikā nedaudz samazināties.
Masalas ir ļoti lipīga slimība, kura bieži izraisa plašus uzliesmojumus, galvenokārt nevakcinēto vai daļēji vakcinēto personu vidū. Masalas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā, ne tikai cilvēkam klepojot, bet arī sarunājoties. Masalas norisinās ar drudzi, izteiktu deguna un rīkles gļotādu iekaisumu, konjunktivītu, nedaudz virs ādas paceltiem izsitumiem. Tie parādās ceturtajā vai piektajā saslimšanas dienā. Šis vīruss var izraisīt smagas komplikācijas - plaušu karsoni, vidusauss iekaisumu, laringītu, traheītu, bronhītu un caureju. Retāk var attīstīties akūts encefalīts. Elpceļu un neiroloģiskās komplikācijas var izraisīt slimnieka nāvi. Augstāka mirstība tiek novērota bērniem, jaunākiem par pieciem gadiem, un personām ar novājinātu imunitāti.