Kopš 1994.gada 15 gadus veci 33% zēnu un 13% meiteņu smēķēja regulāri, bet pagājušā gada pētījuma dati liecina, ka zēnu vidū smēķētāju skaits ir samazinājies uz pusi. "Beidzot varam redzēt, ka pretsmēķēšanas reklāmas, cigarešu cenu celšanas un izmaiņas likumdošanā ir devušas savus rezultātus," akcentēja Pudule.
Vecumā no 15 līdz 64 gadiem ikdienā smēķē aptuveni 30% no pieaugušo populācijas. Šajā vecuma posmā smēķē 50% vīriešu, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Pētījumi liecina, ka vīriešu vidū, kuriem ir augstākā izglītība, smēķētāju skaits krītas, bet vīriešu vidū, kuriem nav augstākās izglītības, smēķētāju skaits pieaug.
Ar likumdošanas izmaiņām panākts, ka aizvien mazāk cilvēku darba vietās jācieš no pasīvās smēķēšanas. Pagājušajā gadā no pasīvās smēķēšanas darbā cieta 9% respondentu. Pozitīvas izmaiņas vērojamas arī pasīvās smēķēšanas ierobežošanai mājās. Kopš 2008.gada arvien vairāk sarūk pasīvās smēķēšanas izplatība mājās. Ja 2008.gadā no pasīvās smēķēšanas mājās cieta 49% respondentu vecumā no 15 līdz 64 gadiem, tad 2014.gadā tie bija 37%, informēja SPKC pārstāve.
SPKC kopš septembra rīkoja kampaņu Izvairies no smēķētāja, aicinot skolas iesaistīties plakātu zīmēšanas konkursā Uzmanību - bērns! Nesmēķē tuvāk par 10 metriem!. Konkursā piedalījās ap 150 skolas no visas Latvijas. Konkursam tika iesniegti vairāk nekā 220 darbi, kurus vērtēja žūrija. Žūrijas vērtējumā par labākajiem atzīti Rīgas 72.vidusskolas 12.a un 6.b klases un Ogresgala pamatskolas 6.klases iesniegtie plakāti, bet interneta balsojumā par uzvarētājiem kļuva Aglonas vidusskolas 9.klase.
SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume pastāstīja, ka kampaņas laikā kinoteātros tika demonstrēts video par pasīvās smēķēšanas kaitīgo ietekmi. Šo video noskatījušies 85 000 cilvēku. Pilsētvidē tika izvietoti informatīvi plakāti, kā arī tika izveidota uzlīme, kas vēsta, ka bērna klātbūtnē nedrīkst smēķēt 10 metru tuvumā.
Veselības ministrijas vecākā eksperte atkarību uzraudzības jomā Alise Krūmiņa atzina, ka jaunieši ar savu radošo garu un ieinteresētību cilvēkos var vairot pārliecību, ka smēķēšana ir netikums, kas jāizskauž no ikdienas. Viņa cer, ka drīzumā ārstniecības iestādēs vairs nebūs smēķētavas un smēķēt būs aizliegts arī automašīnās.