Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija pirmdien sāk pirmajā lasījumā skatīt 2019. gada budžeta projektu pa ministriju atbildības jomām, turpinās to arī otrdien un trešdien. Sākot budžeta skatīšanu, Kariņš atgādināja, ka šis ir tehniskais budžets, ko sagatavojusi iepriekšējā valdība un šis projekts ir iezīmīgs ar to, ka "mantojumā uz 2019. un 2020. gadu ir diezgan dārgi solījumi".
"Ir tradīcija, ka tad, kad nāk vēlēšanas, politiķi diezgan naski palielina izdevumus, lai parādītu vēlētājiem savus labos darbus," atzina valdības vadītājs. "Ir viegli kritizēt priekšgājējus, bet es to nedarīšu," viņš piebilda.
Taču uz izdevumu palielinājuma rēķina nav iespējams risināt ilgstoši nesakārtotās lietas, piemēram, veselības aprūpes jomā šā gada budžetā paredzēti papildus vairāk nekā 80 miljoni eiro, bet izglītības jomai pārdalīti 799 miljoni eiro jeb 9% no visa valsts budžeta apjoma, kas ir proporcionāli pat vairāk nekā Igaunijā, bet tur minimālais atalgojums ir gandrīz divreiz lielāks nekā Latvijā.
"Kā tas var būt? Acīmredzot viņiem sistēma ir labāk sakārtota," norādīja Kariņš.
Valdības vadītājs atgādināja, ka arī uz 2020. gada budžeta projektu jau pirms tā gatavošanas attiecināmi iepriekšējās valdības paredzētie 87 miljoni eiro dažādiem mērķiem. Nākamā gada budžeta izstrāde sāksies "nākamajā dienā pēc šī gada budžeta pieņemšanas", Vienlaikus turpināsies darbs, īstenojot izglītības un veselības reformas, kā arī administratīvi teritoriālo reformu. To īstenošanai paredzami apmēram divi gadi, bet reformu ietekmi būs jūtama pēc četriem gadiem un vilcināties nedrīkst.
"Ja neko nemainīsim, nāksies lemt par nodokļu celšanu, bet tas nav manas valdības mērķis," uzsvēra Kariņš.
Pašvaldības-izšķērdība un korupcija
ļuļa
solon