Cirka direktore Lolita Lipinska atzīst, ka šī valsts kapitālsabiedrība no saviem ieņēmumiem var apdrošināt ēku par daudz mazāku summu, nekā būtu nepieciešams. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanā ietilpst arī tā apdrošināšana un ēku apsaimnieko pats cirks. Bez telpu apdrošināšanas cirkam jāveic arī masu pasākumu apdrošināšana, kā arī dzīvības apdrošināšana viesmāksliniekiem. Dzīvnieki nav apdrošināti, jo tas ir ļoti dārgi – nemitīgā pārvietošanās no vienas pilsētas uz citu tiek uzskatīta par paaugstināta riska faktoru. Kad Diena viesojās cirkā, direktore vēl nebija gatava nosaukt provizorisku zaudējumu summu, bet dienu vēlāk aģentūrai LETA minēja, ka zaudējumi varētu būt līdz 35 000 eiro, kaut atjaunošanas darbi izmaksās līdz desmit reizēm vairāk, jo varētu tikt remontēts viss stāvs.
Ugunsgrēka iemesls oficiāli joprojām nav apstiprināts, taču, visticamāk, tas varētu būt saistīts ar kādu defektu elektroinstalācijā, pieļauj Lipinska. Ugunsgrēks izcēlās klauna grimētavā, kurā tajā brīdī neviena nav bijis; šim māksliniekam sadegušas arī daudzas personīgās lietas. Versiju, ka ugunsnelaimē būtu vainojama, piemēram, cigarete, direktore noraida pilnībā, jo šis mākslinieks nesmēķējot.
Cietušas ir vairākas telpas, taču manēžas daļā uguns neiekļuva, un arī citas telpas, kuru durvis bija ciet, uguns skārusi mazāk vai nav skārusi nemaz. Liesmas nav saudzējušas mākslinieku kostīmus – daļa sadegusi, daļa tā sadūmoti, ka tos grūti iztīrīt. Apdeguši arī vairāki rekvizīti. L. Lipinska atzīst, ka cietis arī gadu gadiem krātais fotoarhīvs, kas saliets ar ūdeni dzēšanas laikā, un daļa fotogrāfiju, visticamāk, nebūs saglābjamas. Sadegušas arī vairākas grāmatas par cirku, taču šeit zaudējums ir mazāks, jo gandrīz visām ir arī otrie eksemplāri, kas glabājušies citā telpā. Pateicoties cirka entuziastu iniciatīvai, pirms pāris gadiem tikušas ielaminētas diezgan daudzas vēsturiskās afišas, tas lielā mērā paglābis tās no uguns – tagad tikai jānomazgā sodrēji.
Direktorei šķiet būtiski saglabāt vēstures liecības, jo Rīgas cirks, viņasprāt, ir īpašs: "Cirks jau nav tikai māja. Kāpēc mākslinieki grib atbraukt atkal, kāpēc man internetā un telefonā ir pilns ar īsziņām, daudzi ir zvanījuši? Viņi grib atbraukt atkal, jo jūtas šeit labi. Nav jau tā, ka mums būtu dārgākais, labākais laukums un māksliniekiem nebūtu citas izvēles."
Visu rakstu lasiet piektdienas, 27.marta, avīzē Diena!