Saules paneļu skaitam Latvijā kuplojot uz privātmāju jumtiem un privāto zemju teritorijās, skats vēršas uz daudzdzīvokļu namiem kā neizmantotu platību un arī iespēju piedalīties atjaunīgās enerģijas vairošanā tiem cilvēkiem, kuri nevar atļauties privātmāju. Tomēr jautājums par daudzdzīvokļu namiem un saules paneļiem ir jāvērtē divos aspektos.
Viens aspekts ir daudzdzīvokļu mājas kā kopīpašums, bet šajā kontekstā vēl joprojām energokopienu regulējums nav izstrādāts un pieņemts normatīvo aktu līmenī. Tas nozīmē, ka īsti nav skaidrības par elektrības nodošanas iespējām kopējā elektrotīklā un kopēju izmantošanu, skaidro Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis un Baltijas Elektro Sabiedrības valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs. Šobrīd var runāt tikai par tās izmantošanu pašpatēriņam.
Otrs aspekts – pašpatēriņam jau šobrīd pasaulē pastāv vienkāršākas sistēmas, kas tiek plaši izmantotas pilsētvidē ārvalstīs. E. Bergholcs norāda, ka problēmas nav tehniskajā risinājumā, jo saules paneļu montāža uz balkoniem ir salīdzinoši vienkārša un svara ziņā tie ir viegli. Mikroinventors ir jāpieslēdz kontaktligzdai, un var lietot pašpatēriņam. Papildus var uzlikt arī enerģiju uzkrājošās baterijas. Šajā gadījumā gan jāskatās drošības aspekts, ja tās liek uz balkona, jo dzīvoklī diez vai kāds vēlēsies izvietot.
Nav skaidrības
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 28. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00