Šodien tie, kas konkurē savā starpā, vairs nav uzņēmumi (tajā skaitā dzelzceļa uzņēmumi), bet valstu transporta koridori. Turklāt nav runa tikai par taisnāko vai ātrāko ceļu, bet gan integrētu loģistikas pakalpojumu kompleksu, kas ietver IT risinājumus, ērtas un efektīvas finanšu plūsmas organizēšanu, drošības risinājumus un pat preču ražošanu vai cita veida pievienotās vērtības radīšanu. Tieši apzinoties šis globālās pārmaiņas, LDz rosina apvienoties Latvijas un ne tikai Latvijas nozares spēlētājus, lai attīstītu Eirāzijas transporta koridorus caur Latvijas ostām.
Arī 14. septembrī notiekošā augsta līmeņa konference Globālās transporta kustības izaicinājumi, ko organizē LDz un kas Rīgā pulcēs vairāk nekā 400 loģistikas ekspertu no 35 pasaules valstīm, ir platforma, kas radīta, lai tieši šeit – Latvijā – kopīgi meklētu jaunus risinājumus loģistikas attīstībai visā reģionā. Dalībnieku vidū būs gan pārstāvji no vairuma Eiropas Savienības valstu, gan arī Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Indijas, Japānas, Kazahstānas, Krievijas, Ķīnas, Turcijas, ASV.
Konferences ietvaros eksperti no Šveices, Krievijas un Somijas stāstīs par ilgtermiņa nozares pārmaiņām ne tikai no tehnoloģiskā, bet arī darba tirgus un vispārējās digitalizācijas viedokļa. Taču īpaši nozīmīga ir Duisburgas ostas, DHL Global Forwarding Greater China un Indijas kravu pārvadātāju asociāciju federācijas dalība konferencē, tādējādi uzsverot, ka Latvija tiek uzskatīta par nozīmīgu partneri Ķīnas-Eiropas un Indijas-Eiropas transporta koridoru attīstībā, akcentē LDdz pārstāvji.
LDz prezidents Edvīns Bērziņš norāda, ka Latvijas mērķis ir iezīmēt mūsu valsti Eirāzijas kontinenta un pasaules kartē ne tikai kā vēl vienu loģistikas mezglu, bet gan kā loģistikas izcilības centru, kura cilvēku pieredze, kompetence un uzticamība, infrastruktūras kvalitāte, tehnoloģiju straujā attīstība un nozares kopējā elastīgas pieejas attīstība ikvienam kravu īpašniekam jebkurā pasaules malā ļauj efektīvi vadīt savu biznesu. "Radot šo platformu un pulcējot Rīgā ne tikai visaugstākā līmeņa runātājus, bet arī konferences dalībniekus no visiem nozīmīgākajiem šodienas un nākotnes sadarbības tirgiem, esam guvuši apstiprinājumu tam, ka Latvijai kā partnerim uzticas," uzsver Bērziņš.
LDz prezidents jau vairākkārt ir uzsvēris – laiks, kad dzelzceļš cilvēku uztverē bija tikai sliedes, pārmijas un stacijas, ir pagājis. Šodien LDz pakāpeniski kļūst par transporta, tehnoloģiju un loģistikas uzņēmumu grupu, kas uzņēmusies, iespējams, nepateicīgo, bet neizbēgamo darbu saliedēt nozares dalībniekus Latvijā un veidot jaunas saites ar partneriem Āzijā un Eiropā, sekmējot jaunu pakalpojumu un risinājumu attīstību.
Šobrīd īpaši būtiski ir nozarei apvienot spēkus, lai piedāvātu Latvijas koridoru kā vienotu pakalpojumu ar elastīgiem risinājumiem atbilstoši klientu vajadzībām. "Ja līdz šim katrs nozares pārstāvis vadījās no sava uzņēmuma perspektīvas, tad jāapzinās, ka šodien šie laiki ir beigušies un nozarei ir ciešāk jāsadarbojas, kas nozīmē varbūt atteikties no ātras peļņas šodien, par labu ilgtermiņa attīstībai," uzskata LDz prezidents.
Vienlaikus ar LDz konferenci Rīgā notiks arī Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas sadarbības formāta 16+1 Loģistikas sadarbības sekretariāta nacionālo koordinatoru tikšanās, kuru vidū ir arī Ķīnas transporta nozares delegācija. Sekretariāta koordinatori gan apmeklēs Latvijas transporta un loģistikas nozares uzņēmumus, gan piedalīsies LDz konferencē.
Interesenti, kuri vēlas sekot līdzi konferences Globālās transporta kustības izaicinājumi norisei, varēs to darīt tiešsaistē, vērojot video tiešraidi LDz mājas lapā.
Juodkazis