Vētījot pārtikas cenu inflāciju, vērts pievērst uzmanību rentabilitātei dažādās nozarēs, konkrētāk skatot lauksaimniecības, pārtikas pārstrādes un mazumtirdzniecības uzņēmumus. Kopš 2015. gada lauksaimnieki tradicionāli strādājuši ar augstāku rentabilitāti (vidēji ap 10% astoņu gadu laikā) nekā pārtikas ražotāji (2%) un mazumtirgotāji (3%). "Lauksaimniekiem ir laba rentabilitāte, 2021. gadā tā bija 7,9%, bet pērn pieauga līdz 9,6%. Protams, jāņem vērā, ka lauksaimniekiem ļoti palīdz dotācijas un Eiropas fondi. Iespējams, mazajās, sīkajās saimniecībās varētu būt cita aina, bet kopumā lielajiem nozares uzņēmumiem situācija ir pozitīva," teic Latvijas Bankas ekonomiste Jekaterina Petkeviča. Tā, piemēram, jūlijā darbību pārtrauca Dundagas pienotava finansiālu apsvērumu dēļ.
Vienlaikus jāņem vērā, ka lauksaimniecībā ir vērojami izteikti veiksmīgi gadi un arī tādi laiki, kad daudziem nākas strādāt ar zaudējumiem. Jau iepriekš Dienai Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe norādīja, ka lauksaimniekiem labajos gados ir jāuzkrāj, lai var zemo cenu periodus pārdzīvot.
Ilgākā periodā
Svarīgi skatīties rentabilitāti ilgākā laika periodā, kurā ietverti gan labāki, gan sliktāki laiki, lai varētu vērtēt, vai pēdējos gados tā būtiski atšķiras. Gan mazumtirgotājiem, gan pārtikas ražotājiem pērn tā bijusi viszemākā apskatītajā periodā, tomēr pārtikas ražotājiem rentabilitātes kritums pēdējos divos gados bijis daudz straujāks nekā mazumtirgotājiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 1. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!