Analizējot OCTA pieteikumus, aptuveni 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek tieši šo manevru dēļu, paziņojumā presei uzsver ERGO.
“Nepārtraukta joslu maiņa ir tendence, kas iet roku rokā ar kopējo braukšanas kultūru, kas valda mūsu šoferu vidū. Sadursmes cēlonis bieži ir saistīts gan ar pagrieziena signāla nerādīšanu, veicot šos manevrus, gan ar agresīvu braukšanu un mēģinājumiem iespraukties starp citiem auto, lai gan vietas tam nav pietiekami," uzsver ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors Ivars Vismanis.
Papildu problēmas satiksmē sagādā un par iemeslu ceļu satiksmes negadījumiem kalpo arī rāvējslēdzēja principa ignorēšana un vispārējas pieklājības trūkums.
Lai arī šādi negadījumi notiek ļoti bieži, saskaņā ar ERGO datiem tajos radītie bojājumi transportlīdzeklim lielākoties nav lieli, un parasti tie ir saskrāpēti spārni vai atdures stieņi, izsisti lukturi un tamlīdzīgi. Vidējā atlīdzība šādos gadījumos ir ap 400 eiro.
Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, autovadītājiem ieteicams pirms jebkādu manevru veikšanas objektīvi novērtēt, vai tam pietiks laika un vietas. Nevajadzētu paļauties uz pieņēmumu, ka gan jau citi satiksmē iesaistītie visu pamanīs un palaidīs. Tāpat steigā ieteicams neprovocēt situācijas, neievērojot distanci, jo nekad nevar zināt, cik veikli uz izmaiņām satiksmē reaģēs priekšā vai blakus braucošā transportlīdzekļa vadītājs. Svarīgi ir iekļauties satiksmes plūsmā un ievērot cieņu pret citiem tās dalībniekiem, uzsver ERGO.