Mācību filmas saturisko pamatu veido īpaši šai kampaņai pielāgota pieeja “ATĀ ņirgāšanās!”. Tā ir balstīta zinātniskos pētījumos, jomas profesionāļu darbā ar pusaudžiem un līdzīgām pieejām citviet Eiropā, kas ir pielāgotas Latvijas skolu realitātei.
“Ņirgāšanās situācijas var būt ļoti dažādas, tomēr visos gadījumos rīcības pamatprincipi ir nemainīgi – tās ir attiecības, tehnikas un ātra rīcība ņirgāšanās situāciju gadījumā. Mācību filmā šie aspekti ir aptverti no visām ņirgāšanās situācijā iesaistītajām lomām – upura, pāridarītāja un vērotājiem. Svarīgi uzsvērt, ka no ņirgāšanās cieš visas iesaistītās puses – pieaug psihiskās un fiziskās veselības riski, pasliktinās pusaudžu pašvērtējums un spēja kādam uzticēties, kā arī pazeminās sekmes un tālākās dzīves panākumi,” skaidro viens no kampaņas ekspertiem, filmas scenārija līdzautors un pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Konstantinovs.
Mācību filmu varēs izmantot arī skolā audzināšanas stundās, lai kopā ar pusaudžiem skatītos un apspriestu ar ņirgāšanās problemātiku saistītus jautājumus. Kā papildmateriāls filmai ir plakāts par to, kā rīkoties un kur vērsties ņirgāšanās situāciju gadījumā. Šo plakātu skolotāji, skolu vadība vai paši pusaudži ir aicināti izdrukāt un izvietot klašu telpās. Plakāts būs lejupielādējams www.esparveselību.lv kampaņas sadaļā.
“Informatīvs plakāts ar rīcības pamatprincipiem ņirgāšanās situāciju gadījumā ir vienkāršs, bet efektīvs veids, kā ziņot par ņirgāšanos un kopīgiem spēkiem to novērst, jo šobrīd nereti veidojas situācija, kad informācija par ņirgāšanās problēmas esamību līdz skolotājiem un atbalsta personālam nemaz nenonāk, kā rezultātā tā netiek risināta,” piebilst N. Konstantinovs.
Pirms publicēšanas mācību filma tika pilotēta vairāk nekā 40 pusaudžiem, lai precīzi noskaidrotu, vai tā atbilst pusaudžu vajadzībām. Pilotēšanas rezultāti liecina, ka pusaudži pozitīvi atsaucas par filmas saturu un ar ņirgāšanos saistīto aspektu skaidrojumu. Gandrīz 80% pusaudžu ieteiktu to noskatīties arī saviem draugiem.
“Pilotēšanas laikā vēlreiz apstiprinājās tas, ka ņirgāšanās pusaudžu vidū ir ļoti aktuāla problēma, kuru pusaudži, vecāki un skolotāji ne vienmēr spēj atpazīt un atbilstošā veidā risināt. Tomēr jau uzreiz pēc filmas noskatīšanās pusaudži gan savstarpēji, gan kopā ar skolotājiem sāka diskutēt par ņirgāšanās situācijām un vēlamo rīcību, nokļūstot katrā no filmā attēlotajām lomām,” stāsta kampaņas eksperts, bērnu un jauniešu atbalsta organizācijas “PLECS” vadītājs Jānis Erts.
“Lai arī pusaudžu mācību filmas veidošana bija izaicinošs darbs, tomēr lielu gandarījumu sniedza pusaudžu neviltotā interese gan par šo problēmu, gan piedalīšanos pašā filmēšanās procesā. Tādēļ īpašu paldies filmas tapšanā vēlos teikt Valmieras Viestura vidusskolas talantīgajiem pusaudžiem, kuri piedalījās filmā, kā arī atsaucīgajiem un ieinteresētajiem skolotājiem un skolas direktoram, bez kuru atbalsta galarezultāts nebūtu tik vērtīgs,” par filmas tapšanu stāsta režisore Liene Laviņa.
Mācību filmai tiks pievienots surdotulkojums, kā arī tā tiks pielāgota cilvēkiem ar redzes traucējumiem un bērniem ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem.
VM kopā ar jomas ekspertiem aicina vecākus un pusaudžus kopā noskatīties šo filmu un apspriest gan atspoguļotās situācijas, gan bērnu pieredzi skolā.
Mācību filmas režisore – Liene Laviņa.
Mācību filmas treileris skatāms šeit.
Filma pieejama šeit.