VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča Dienai norāda, ka piesārņojuma uzraudzību nodrošina Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (RDC), uzturot radiācijas monitoringa agrīnās brīdināšanas sistēmu – tās stacijas ir izvietotas pa visu Latvijas teritoriju, un tā kopumā sastāv no 24 monitoringa stacijām. No tām 21 ir spektrometriskās gamma starojuma dozas jaudas mērīšanas stacija, divas ir ūdens monitoringa stacijas un viena ir aerosolu mērīšanas stacija, kas darbojas 24 stundu režīmā, sūtot datus ar 10 minūšu intervāliem. RDC šos datus apkopo, veicot to patstāvīgu monitoringu.
Agrīnās brīdināšanas sistēmas mērķis ir konstatēt paaugstinātu gamma starojuma dozas jaudas līmeni, kas varētu rasties gadījumos, kad Latvijā vai ārpus tās teritorijas notikusi radiācijas avārija, kuras radītais piesārņojums varētu tikt konstatēts arī Latvijas teritorijā. Saskaņā ar Vides monitoringa programmu, laboratorisku vides paraugu mērījumus veic VSIA Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kas avārijas situācijās var tikt piesaistīts paraugu analizēšanai.
Kā min Bukleviča, pateicoties Latvijas dalībai starptautiskos monitoringa tīklos, tās rīcībā ir arī citu valstu sniegtie dati, kur veikti īpatnējās radioaktivitātes mērījumi gaisā. Šādiem mērījumiem tiek izmantotas no agrīnās brīdināšanas sistēmas atšķirīgas mērījuma metodes, kas Latvijā netiek ikdienā izmantotas ierobežotas laboratoriju kapacitātes dēļ. Kā Dienai norāda RDC direktore Dace Šatrovska, centra rīcībā ir mēraparatūra dažāda veida radiācijas starojuma mērīšanai.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 30. novembra, numurā!