Laika ziņas
Šodien
Migla
Rīgā 0 °C
Migla
Piektdiena, 29. novembris
Ignats, Virgīnija

Ziedot nedrīkst nepalīdzēt – un kur komatu liksi tu?

Tikko ir apritējis gads kopš dienas, kura ukraiņu dzīves pārvērta ļaunā murgā, no kura viņi nekādi nevar pamosties.

Es domāju ka ikviens no jums piekritīs, ka gadu atpakaļ, 24. februārī mēs visi bijām emocionāli paralizēti, jo nespējām noticēt, ka tiešām 21. gadsimtā ir iespējams karš, ka tiešām ar mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām neviens nespēj “aizvērt debesis” un pasargāt bērnus, sievietes, pensionārus – cilvēkus, kuri nelūdza viņus “atbrīvot”, kuri tāpat kā mēs dzīvoja savas vienkāršās dzīves, jo neviens nespēja noticēt, ka pat visas pasaules sadošanās rokās nespēj apturēt šo ļaunumu. Mēs visi kā apdullušas mušas apturējām savu dzīvi un mēmi lūkojāmies televizora ekrānos, cenšoties apjaust, ka tas ko rāda ekrānos nav kaut kāda science fiction filma par pasaules galu, bet norisinās vien pāris stundu brauciena attālumā no mums.

Nebūsim liekuļi un nemelosim, ka kaut kādā mērā šis satraukums bija saistīts ar to, ka mēs visi esam uzauguši ar domu – pienāks diena kad mūsu nejaukais kaimiņš iebruks mūsu zemē, jo Krievija vienmēr ir bijusi kā tas nepatīkamais kaimiņš – dzērājs, kurš skaidrā ir daudz maz paciešams, bet kad iedzer, sola sadot pa muti un parādīt, kur vēži ziemo. Es esmu dzimusi brīvā Latvijā un neesmu piedzīvojusi deportāciju un to, kā ir dzīvot padomju savienībā, bet manā zemapziņā visu mūžu ir bijušas bailes par to, ka kādā dienā mūsu valstī varētu iebraukt krievu karaspēks un atņemt mums mūsu brīvību. 24. februāris bija apliecinājums, ka visi, kas domāja tāpat kā es, nav neirotiķi, jo šis scenārijs ir diezgan reāls. Un tieši šī apziņa, ka mēs varam būt nākamie, lika mums līdzpārdzīvot daudz vairāk nekā citām pasaules valstīm, jo mēs burtiski apzinājāmies, ka tie varējām būt arī mēs un ukraiņu tauta šobrīd izcīna mūsu kauju, un kaut kādā mērā no šī kara iznākuma ir atkarīga arī mūsu drošība un brīvība.

Pēc mēneša sociālajā vidē parādījās ziņas par to, ka šis karš būs ilgstošs un galvenais ir mums visiem nepierast pie tā. Toreiz es domāju – KĀ pie tā var pierast, nu kā? Bet izrādās, ka var. Jo mēs visi sākām atgriezties savā ikdienā – darbs pats sevi neizdarīs un rēķini paši sevi neapmaksās. Un tad vēl nāca straujā inflācija, komunālie maksājumi uzkāpa debesīs un liela daļa iedzīvotāju satraucās par to, kā samaksāt rēķinus, tādēļ kaimiņu tautas problēmas piemirsās vai kļuva mazāk svarīgas. Un tajā brīdī sabiedrība mazpamazām sāka šķelties divās daļās – pirmie, kas spītīgi turpināja atgādināt – jā mēs zinām, ka degvielas cenas ir kosmosā un ar 20 eiro pārtikas veikalā vairs nav ko darīt, bet tomēr neaizmirsīsim, ka mēs vēl aizvien esam drošībā, mēs zinām, ka rīt no rīta mēs pamodīsimies un mums būs jumts virs galvas, un mūsu vīri būs mums blakus, mēs zinām ka mums nebūs jāmūk pagrabos un dienām tur jāsēž tumsā un aukstumā,  bet mūsu bērni varēs droši rotaļāties spēļu laukumā, nesatraucoties, ka uz viņu galvas nokritīs raķete.

Un tad ir otrā daļa, kas turpina purpināt jau no kara pirmās dienas – vai tad mums pašiem netrūkst nabadzīgu ģimeņu, vai mums pašiem valstī viss ir kārtībā, vai mūsu slimnīcām nevajag papildus finansējumu, lai mazinātu rindas, vai mūsu armijai nevajag jaunus tankus un dronus un visi tie, kas tagad raud par ukraiņiem un sauc viņus par brāļiem un kaimiņiem ir liekuļi, jo palīdz viņiem nevis mūsu pašu tautiešiem. Atzīšos, es arī esmu domājusi par to, vai rīkojos pareizi šobrīd savus brīvos naudas līdzekļus novirzot tikai Ukrainai, bet tad padomāju – vai es atteiktos palīdzēt savam kaimiņam, ja viņš ir nonācis nelaimē un teiktu – zini Latvijā ir tik daudz ģimeņu, kuriem šobrīd vajag palīdzību, es būtu liekule palīdzot tev, tikai tādēļ vien, ka tu esi mans kaimiņš.

Ko es ar šo visu vēlos pateikt – es noteikti nevēlos kaunināt nevienu par to, ka viņš ir atgriezies savā ikdienā, jo arī paši ukraiņi cenšas kaut nedaudz, cik vien tas ir iespējams, atgriezties pie režīma ko var saukt par daudz maz normālu. Mana draudzene, kas ir atgriezusies Ukrainā, vienu dienu atsūtīja bildi – viņa bija pie manikīra un palūdza nokrāsot sev spilgti sarkanus nagus. Pēc tam viņa nedaudz sakautrējās un teica – es zinu ka tas varētu šķist stulbi, bet man tik ļoti gribējās aiziet pie manikīra, lai es kaut uz mirkli sajustos normāli. Un arī no mums ukraiņi pavisam noteikti negaida, lai mēs caurām dienām sēdētu pie TV ekrāniem un raudātu, vai pilnīgi visu naudu atdotu viņiem un paši pārtiktu no maizes un ūdens. Tā patiesi nav, jo ukraiņi ir lepna tauta, viņi ir pieraduši visu nopelnīt paši, nevis lūgt citiem. Tas ko viņi vēlas ir zināt, ka viņi nav vieni un mēs vēl aizvien stingri stāvam aiz viņu mugurām. Kā to parādīt? Pavisam vienkārši – atsakieties no kādas liekas kūciņas vai kafijas krūzes mēnesī un noziedojiet 5, 10 vai 20 eiro, cik nu katrs var, jo ikkatrs drons, ģenerators vai automašīna kas aizripo uz Ukrainu, ir atgādinājums – jūs neesat vieni, mēs esam ar jums. Un negaidiet par to milzu pateicību vai kādu ordeni, dariet to tādēļ, ka esat cilvēki, dariet to, jo vēlaties, lai jūsu bērni aug brīvā valstī, dariet to, jo ticat, ka labais var uzvarēt ļauno, dariet to, jo sens latviešu sakāmvārds vēsta – dod Dieviņi otram dot, ne no otra mīļi lūgt!

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas