Federālā Tirdzniecības komisija (FTC) izmeklē aizdomas, ka Lielbritānijas politisko konsultāciju kompānija Cambridge Analytica nelikumīgi ieguva līdz pat 87 miljoniem Facebook lietotāju datu.
Mierizlīgumu FTC apstiprināja ar trim balsīm par un divām pret, ASV medijiem atklājuši anonīmi avoti. Piecu miljardu ASV dolāru sodu atbalstīja visi Republikāņu partijas pārstāvji komisijā, bet pret to iebilda demokrāti.
Laikraksts The New York Times vēstīja, ka demokrāti vēlas striktākus ierobežojumus kompānijai, bet citi demokrāti sodu kritizējuši kā nepietiekamu.
Patērētāju tiesību aizsardzības aģentūra FTC 2018.gada martā sāka izmeklēšanu pret Facebook. Pirms tam izskanēja, ka Cambridge Analytica piekļuvusi miljoniem tīkla lietotāju datu.
Izmeklēšana koncentrējās uz to, vai Facebook pārkāpusi 2011.gada vienošanos, kas paredz, ka kompānijai skaidri jāinformē lietotāji un jāsaņem "izteikta piekrišana" datu izplatīšanai.
Mierizlīguma sods vēl jāapstiprina ASV Tieslietu ministrijai, un pagaidām nav zināms, cik ilgu laiku tas prasīs, atklāja anonīmi avoti.
Ja sods tiks apstiprināts, tas būs visu laiku lielākais sods, ko FTC noteikusi kādai tehnoloģiju kompānijai.
Tas atbilst Facebook aplēsēm, jo kompānija šogad paziņoja, ka sagaida, ka sods nepārsniegs piecus miljardus ASV dolāru.
Investori uz ziņām reaģējuši pozitīvi, un Facebook akciju cena ir pieaugusi.
Jau vēstīts, ka Facebook iekļuva privāto datu aizsardzības skandālā pēc ziņām, ka Cambridge Analytica, kuru bija nolīgusi Donalda Trampa ASV prezidenta vēlēšanu kampaņa, var būt izmantojusi 87 miljonu ASV vēlētāju Facebook profilu informāciju bez viņu atļaujas. Bijušais Cambridge Analytica pētījumu direktors Kristofers Vailijs ASV Senāta komitejas sēdē paziņoja, ka Cambridge Analytica izmantojis Krievijas pētniekus un nodevis datus uzņēmumiem, kas saistīti ar Krievijas Federālo drošības dienestu.