"Pagājuši desmit gadi, kopš ASV valdība atvēra cietumu Gvantanamo, un trīs gadi kopš 2009.gada 22.janvāra, kad prezidents deva rīkojumu 12 mēnešu laikā slēgt" šo ieslodzījuma vietu, atgādina Pilaja. "Taču šis cietums joprojām eksistē un cilvēki tajā patvaļīgi tiek ieslodzīti uz nenoteiktu laiku, kas uzskatāms par acīmredzamu starptautisko tiesību pārkāpumu." Pirmie ieslodzītie Gvantanamo bāzē nonāca 2002.gada 11.janvārī.
Pēc augstās amatpersonas atzinuma, situāciju vēl vairāk sarežģī 2011.gada nogalē pieņemtais Savienoto Valstu aizsardzības budžets, kas apgrūtina Gvantanamo bāzē izveidotās teroristu ieslodzījuma vietas slēgšanu.
Tādējādi, pēc Pilajas domām, tiek pārkāpti cilvēktiesību pamatprincipi - tiesības uz taisnīgu tiesu un tiesības netikt patvaļīgi aizturētam.
"Es mudinu ASV Kongresu dot iespēju ASV administrācijai slēgt Gvantanamo cietumu (..), ņemot vērā valdības saistības attiecībā uz starptautiskajām cilvēktiesībām," teikts Pilajas izplatītajā paziņojumā.
Tajā pašā laikā viņa aicina nesūtīt ieslodzītos atpakaļ uz valstīm, kur pašreizējie Gvantanamo cietumnieki varētu tikt spīdzināti, un mudina izmeklēt aizdomas par Gvantanamo bāzē pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp spīdzināšanu.