Tagad jau likvidētā Uzņēmējdarbības un stabilitātes darba grupa piecu gadu laikā iztērējusi teju 800 miljonus dolāru investīciju sekmēšanai kara plosītajā Afganistānā.
Tomēr programma tika slikti pārraudzīta, bet nauda iztērēta projektiem, kas raisa aizdomas par izšķērdēšanu, krāpšanu un ļaunprātīgu izmantošanu, norādījis Afganistānas rekonstrukcijas īpašais ģenerālinspektors Džons Sopko.
Pēdējo mēnešu laikā viņš nācis klajā ar vairākiem kritiskiem ziņojumiem. Vienā no tiek apgalvots, ka armija iztērējusi 43 miljonus dolāru automašīnu gāzes uzpildes stacijai, kaut gan tās būvniecībai vajadzēja izmaksāt krietni mazāk.
Tagad Sopko sniedzis liecības ASV Senāta militārās vadības īpašajai komisijai.
Senatore Klēra Makaskila sacīja, ka programma ir "acīmredzami stulba".
"Nekad nav izklāstīti nekādi dati, ka šī degvielas uzpildes stacija Afganistānā kaut ko būtu palīdzējusi. Tā nespēs pastāvēt un ir pilnīgi nepraktiska," uzsvēra senatore.
Gada laikā afgānis vidēji nopelna 690 dolārus, bet vienas automašīnas pārbūve, lai tā varētu darboties ar dabasgāzi, izmaksā 800 dolārus, viņa atgādināja.
Tiesa gan, ASV aizsardzības ministra vietnieks politikas jautājumos Braiens Makeons apstrīdēja Sopko minētos 43 miljonus dolāru, norādot, ka patiesā summa ir "krietni zem" desmit miljoniem.
Viņš aizstāvēja programmu, arī 150 miljonus dolāru, kas iztērēti privātā īpašumā esošo villu būvniecībai. Tās būvētas ASV valdības dienestu darbinieku vajadzībām, lai viņiem nevajadzētu dzīvot armijas bāzēs.
Makeons skaidroja, ka villas tiek izmantotas, lai tajās izmitinātu starptautiskos uzņēmējus un parādītu, ka "viņi var braukt uz Afganistānu un uzsākt biznesu".
Tomēr senatori sūdzējās, ka nav nekādu datu, lai noteiktu, vai šai un citām programmām tiešām bijis pozitīvs iespaids uz Afganistānas ekonomikas un drošības situāciju.
Sopko biroja kritizēto iniciatīvu vidū ir blondo itāļu kazu imports kašmira ražošanas attīstībai Herātas provincē, kā arī derīgo izrakteņu ieguves sekmēšanas projekti, kuru rezultātā kontrakti piešķirti Ķīnas uzņēmējiem.
ASV likumdevēji tagad pauž šaubas par to, kāpēc Pentagonam vispār vajadzējis iesaistīties centienos sekmēt privātās iniciatīvas, un norāda, ka ar šo uzdevumu labāk galā būtu ticis Valsts departaments vai ASV Starptautiskās attīstības aģentūra.