Marijas nodarītie postījumi uz laiku bez elektroapgādes bija atstājuši faktiski visus salas iedzīvotājus, un arī nedēļu pēc katastrofas vairāk nekā 90% no salas mobilo sakaru torņiem nedarbojas, liecina ASV Federālās komunikāciju komisijas dati.
To raidorganizācijai CNN apstiprināja arī salas gubernators Rikardo Rosselo: "Telefonsakaru nav."
Reuters raksta, ka mobilo sakaru "zonu" meklējumi Puertoriko nu atgādina sava veida zelta drudzi un dārgumu medības, cilvēkiem masveidā pulcējoties vietās, kur kādam izdevies "noķert" signālu.
"Visur, kur redzu novietotas automašīnas un cilvēkus, pieņemu - tur jābūt mobilo sakaru signālam," situāciju vērtē 74 gadus vecais Hosē Alduende.
Puertoriko iedzīvotāji ir īpaši aktīvi mobilo ierīču lietotāji - teju ikvienam puertorikānim ir mobilais tālrunis, kas vairumā gadījumu ir arī galvenā ierīce, lai lietotu internetu. Šobrīd salas mobilo sakaru tirgū konkurē pieci operatori - AT&T, T-Mobile, Claro, Sprint un Open Mobile.
"Puertoriko tirgus mobilo sakaru operatoriem ir tik ienesīgs, ka tad, kad tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas, Puertoriko ir viena no pirmajām vietām, kur tas tiek darīts," paudis eksperts Hosē Otero.
Reuters vēsta, ka vairākās salas galvaspilsētas Sanhuanas viesnīcās, kur pieejami mobilie sakari un Wi-Fi internets, cilvēki teju raudājuši no priekiem. Piemēram, The Sheraton Puerto Rico Hotel & Casino viesnīcas foajē ir pārblīvēts ar cilvēkiem, kuri izmanto iespēju sazināties ar ārpasauli.
Lai atjaunotu mobilos sakarus, Puertoriko jāatjauno izpostītais elektroapgādes tīkls, taču mobilo sakaru operatori jau ķērušies pie pagaidu risinājumiem.
"Elektroapgāde ir kritiski svarīga, lai mēs varētu atjaunot mobilos sakarus. Ņemot vērā to, cik pamatīgi ir izpostīta salas elektroapgādes sistēma, mēs salā nogādājam pārvietojamus ģeneratorus, cik ātri vien spējam," paziņojis mobilo sakaru operators AT&T.