Pakistānas premjerministrs Jūsufs Raza Gilānī uzsvēra, ka nedēļas nogales gaisa uzlidojums pierobežā pie Afganistānas, kurā nogalināti 24 karavīri un ievainoti vēl 13, ir «nopietns Pakistānas suverenitātes pārkāpums». Valstī pirmdien notika protesta akcijas par godu mirušo piemiņai, un opozīcijas spēki mudināja valsti pārraut it visas saites ar ASV.
Alianses pārstāvji atvainojās, saucot uzbrukumu par traģisku un neplānotu incidentu. «NATO ir noteikti apņēmies cieši strādāt kopā ar Pakistānu, lai uzlabotu sadarbību un nākotnē izvairītos no šādām traģēdijām,» NATO ģenerālsekretāra Andersa Foga Rasmusena teikto citējis CNN. Alianse sākusi notikušā izmeklēšanu.
Pakistāna noliedz, ka izprovocējusi uzbrukumu. Tā uzstāj, ka uguni atklājuši NATO spēki, kas nav pārtraukuši uzbrukumu postenim teju divas stundas, par spīti Pakistānas komandieru lūgumiem pārtraukt apšaudi. Valsts slēgusi ceļus, pa kuriem NATO Afganistānā nogādāja piegādes karavīriem, un pieprasa, lai ASV divu nedēļu laikā pamet gaisa bāzi Pakistānas teritorijā, no kuras tiek vadīti bezpilota lidmašīnu uzlidojumi. Pakistānas gāzes piegādātāji arī apturējuši savus pakalpojumus NATO un Afganistānai, noliedzot iespēju, ka tuvāko dienu laikā tie varētu tikt atjaunoti.
Pakistāna draud pārskatīt savas attiecības ar ASV un NATO. Premjers J. R. Gilānī uzsvēra, ka valsts ir ieinteresēta sadarbībā, taču tikai tad, ja ASV respektē tās suverenitāti. Tomēr sestdienas uzbrukums un ASV slepenā operācija šā gada maijā, kuras laikā Pakistānas teritorijā nogalināts starptautiskā teroristu tīkla Al Qaeda līderis Osama bin Ladens, esot klajš valsts pašnoteikšanās tiesību pārkāpums.
«Tas ir diezgan nopietni,» laikrakstam The Washington Post sacīja kāda anonīma ASV amatpersona. «Mums nevajadzētu paļauties uz to, ka tas drīz pieklusīs.» Tomēr analītiķi prognozē, ka abu valstu sadarbība pilnībā nepārtrūks. Pakistāna paļaujas uz ASV palīdzību miljardiem dolāru apmērā, taču ASV uzstāj, ka bez pakistāniešu līdzdalības tai neizdosies afgāņu nemierniekus pārliecināt par miera sarunām.
Pierobeža allaž kalpojusi par Pakistānas un ASV vadīto NATO spēku strīdus objektu. Alianse norāda, ka talibi uzbrūk no Pakistānas puses, atrodoties aizdomīgi tuvu pakistāniešu pozīcijām. Taču Pakistāna liedz NATO un afgāņu spēkiem vajāt kaujiniekus tās teritorijā.