Pompeo pirmdien ieradās Deli kopā ar ASV aizsardzības ministru Marku Esperu, lai piedalītos ikgadējā stratēģiskajā dialogā laikā, kad Ķīnas un Indijas starpā izveidojusies spriedze uz abu valstu robežas Himalajos.
"Šodien ir jauna iespēja divām lielām demokrātijām, kā mūsējās, satuvināties," pirms sarunām ar Indijas ārlietu un aizsardzības ministriem sacīja Pompeo.
"Vēl, protams, ir daudz darāmā. Mums šodien ir daudz, ko apspriest - mūsu sadarbība pandēmijā, kas sākās Uhaņā, stāšanās pretī Ķīnas Komunistiskās partijas draudiem drošībai un brīvībai, miera un stabilitātes veicināšana reģionā," norādīja Pompeo.
ASV prezidents Donalds Tramps ir ieņēmis stingru nostāju attiecībā pret Ķīnu savā priekšvēlēšanu kampaņā, cīnoties par otro termiņu prezidenta amatā, un Pompeo ir mēģinājis rast sabiedrotos, lai stātos pretī Ķīnas augošajai ietekmei reģionā.
Indijas attiecības ar Ķīnu ir saspringtas.
Indijas un Ķīnas robežstrīda reģionā Himalajos sadursmēs jūnijā Galvanas ielejā Ladākhā gāja bojā 20 Indijas karavīri. Šis incidents pastiprinājis negatīvo noskaņojumu Indijā pret Ķīnu un mudinājis Indijas premjerministra Narendras Modi valdību veidot tuvākas saites ar ASV.
Šomēnes Indija uzaicināja Austrāliju uz kopīgiem jūras spēku manevriem, ko Indija katru gadu organizē ar Savienotajām Valstīm un Japānu, un noraidīja Ķīnas bažas, kas šādas mācības var destabilizēt reģionu.
"Mums tagad jākoncentrējas uz mūsu sadarbības institucionalizēšanu un regulēšanu, lai spētu stāties pretī aktuālajām problēmām un atbalstītu brīva un atvērta Indijas-Klusā okeāna principus," sacīja Espers.
Indija un ASV šodien plāno parakstīt militāru vienošanos, kas dos Indijai piekļuvi ASV satelītiem un karšu datiem.