ASV jau paziņojušas, ka ceturtdienas ANO Ģenerālās asamblejas balsojums radījis "šķērsli" ceļā uz mieru starp palestīniešiem un Vašingtonas tuvo sabiedroto – Izraēlu. "Šodienas neveiksmīgā un kontrproduktīvā rezolūcija rada turpmākus šķēršļus ceļā uz mieru. Tāpēc Savienotās Valstis balsoja pret to," uzrunājot Ģenerālo asambleju, norādīja ASV vēstniece ANO Sjūzena Raisa.
Jāatgādina, ka pagājušajā gadā palestīnieši mēģināja iegūt pilntiesīgas dalībvalsts statusu, taču šis mēģinājums nonāca strupceļā vēl pirms ierosinājuma nodošanas balsošanai Drošības padomē, jo pret to iebilda ASV, kam padomē ir veto tiesības. Taču jautājumu par pieaicinātās valsts statusa piešķiršanu ir iespējams izšķirt ar balsojumu Ģenerālajā asamblejā, un tam nepieciešams tikai vienkāršs vairākums.
Lai gan palestīnieši joprojām nebauda pilntiesīgas ANO dalībvalsts tiesības, viņiem paveras iespējas pievienoties virknei ANO aģentūru un, iespējams, kļūt arī par Starptautiskās Krimināltiesas locekli. Palestīniešu līderi apgalvo, ka viņi "vēsturisko" balsojumu vēlas izmantot kā atspēriena punktu sarunu atsākšanai ar izraēliešiem, kuras iesaldētas jau vairāk nekā divus gadus.
Uzrunājot pirms balsojuma Ģenerālo asambleju, palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass norādīja, ka kā tā esot "pēdējā iespēja glābt divu valstu risinājumu". Savā 22 minūtes garajā runā Abass uzsvēra, ka palestīnieši nesamierināsies ar ko mazāku kā neatkarīga valsts ar Austrumjeruzalemi kā galvaspilsētu.
Tikmēr Raisa brīdināja, ka "šodienas pompozie paziņojumi drīz izgaisīs un palestīniešu tauta rīt atmodīsies un konstatēs, ka maz kas mainījies". "Šī rezolūcija nerada Palestīnas valsti," uzsvēra ASV vēstniece.
Viņai piebalsoja arī Izraēlas vēstnieks ANO Rons Prosors, brīdinot, ka ceturtdienas balsojums var novest tikai pie vēl lielākas vardarbības Tuvajos Austrumos.