Pirmie jauno kotedžtipa novietņu prototipi, kas ir veidoti no plastikāta un kompozītmateriāliem un ko bez instrumentu palīdzības var uzsliet četrās stundās, drīzumā tiks nogādāti vairākās UNHCR bēgļu nometnēs. «Mēs izvietosim 26 novietnes Etiopijā. Drīz vēl 12 nonāks Irākas pierobežā, kur mitinās sīriešu bēgļi, un vēl 12 nosūtīsim uz Libānu, arī sīriešu vajadzībām,» UNHCR Inovāciju nodaļas vadītājs Olivjē Delarū sacīja aģentūrai AFP.
Pašlaik lielāko daļu bēgļu nometņu veido ļaužu pārpildītas brezenta teltis, kurās dienās valda tveice, bet naktīs ir auksti. Tās nav aprīkotas ar elektrību, tāpēc pēc saulrieta tajās nevar nodrošināt gaismu un siltumu.
UNHCR cer, ka nākotnē bēgļiem varēs nodrošināt cilvēcīgākus apstākļus, jo jaunajām novietnēm uz jumta būs saules paneļi, kas ražos elektrību. Novietņu sienas ir veidotas tā, lai dienās tās pasargātu telpas no sakaršanas, bet naktīs tajās būtu silti.
IKEA labdarības fonds novietņu projektā ir ieguldījis četrus miljonus dolāru (divi miljoni latu), novietņu dizainu izstrādājusi Zviedrijas nevalstiskā organizācija Refugee Housing Unit.
Pēc tam kad UNHCR būs apkopojis bēgļu viedokli par jaunajām novietnēm, kurās vienlaikus var dzīvot pieci cilvēki, tā lems, vai dot zaļo gaismu masveida ražošanai. Pašlaik vienas novietnes cena ir 8000 dolāru (4000 latu), vēlāk tā varētu noslīdēt līdz tūkstoš dolāriem (500 latu).