UNHCR otrdien sāka globālu kampaņu I Belong (Esmu piederīgs), ar kuru aģentūra vēlas pievērst valstu uzmanību, lai izbeigtu šo problēmu.
"Katrās desmit minūtēs piedzimst persona bez pilsonības. Bezvalstniekus neviena valsts neuzskata par sev piederīgiem. Tā ir cilvēku radīta problēma, kas ir izveidojusies valstu likumdošanas dēļ," uzskata UNHCR. "Bieži vien šie cilvēki ir izslēgti no šūpuļa līdz kapam. Pēc piedzimšanas viņu vecākiem neizsniedz dzimšanas dokumentu, bet pēc nāves viņiem neizrāda cieņu - neizdod miršanas apliecību."
Cilvēki dažādu iemeslu dēļ zaudē vai neiegūst pilsonību. Ik gadu bēgļu nometnēs tūkstošiem sieviešu laiž pasaulē bērnus, no kuriem daudzi nesaņem pilsonību valstī, kurā viņi ir piedzimuši; viņiem arī nav iespēju atgriezties vecāku dzimtenē, lai pretendētu uz pilsonību tur.
Atsevišķas valstis nepiešķir pilsonību etniskajām un reliģiskajām minoritātēm. Desmitiem tūkstoši čigānu Centrāleiropā un Austrumeiropā ir bez pilsonības. Daudzās Tuvo Austrumu valstīs pilsonība ir liegta kurdiem.
UNHCR apgalvo, ka bijušās Padomju Savienības teritorijā pašlaik mīt vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku bez pilsonības. ANO dati liecina, ka 2013. gadā Latvijā bijuši 280 tūkstoši, bet Igaunijā 90 tūkstoši nepilsoņu, kaut arī abas valstis ļauj iegūt pilsonību iedzīvotājiem, kas to vēlas. Krievijā esot 178 tūkstoši bezvalstnieku.
Aģentūra kā pozitīvu piemēru problēmas risināšanai min vēl vienu bijušo padomju republiku Kirgizstānu, kura pēdējos piecos gados piešķīrusi pilsonību 65 tūkstošiem cilvēku, pārsvarā etniskajiem krieviem.
Visu Ulda Ķezbera rakstu ANO vēlas panākt nulli bezvalstnieku lasiet trešdienas, 5. novembra, laikrakstā Diena!