Francijā 69%, Vācijā 71% un Lielbritānijā 59% iedzīvotāju vēlas, lai valdības ANO Ģenerālajā asamblejā, kas darbu sāks otrdien, atbalsta palestīniešu lūgumu, liecina aptauja, ko veicis pētījumu centrs "YouGov" pēc palestīniešiem simpatizējošās sabiedriskās organizācijas "Avaaz" pasūtījuma.
ES valstu vidū patlaban nav vienprātības jautājumā par atbalstu palestīniešu iniciatīvai.
Pēc visa spriežot, Francija un Lielbritānija palestīniešu lūgumu ANO atbalstīs, savukārt Vācijas pozīcija ES ministru sanāksmē Polijā pagājušajā nedēļā bijusi svārstīga.
Sagaidāms, ka palestīniešu pašpārvalde lūgs, lai tās statuss ANO tiktu paaugstināts no "novērotāja" uz "valsts, kas nav dalībvalsts" statusu, kāds patlaban jau ir Vatikānam.
Rezolūcijas projektā skaidri norādīts - apstiprinošs balsojums nenozīmē, ka ANO dalībvalstij būs pienākums atzīt Palestīnu, turklāt Palestīna nekavējoties sāks sarunas ar Izraēlu, pirmdien vēsta Izraēlas laikraksts "Haaretz".
Rezolūciju šādā formulējumā atbalstīs 20 no ES 27 valstīm, arī Vācija un Itālija atbalsta šādu rezolūciju, norāda laikraksts.
Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass uzstāsies ar runu ANO 23.septembrī, bet pats balsojums varētu notikt oktobra sākumā.
Ja palestīniešu priekšlikums tiks atbalstīts, Palestīna varēs pievienoties vairākām starptautiskajām organizācijām, arī Starptautiskajai Krimināltiesai, un iesniegt tur prasību pret Izraēlu.
"Tas ir solis garā ceļā, un tā mērķis nav kādu deleģitimizēt vai izolēt. Drīzāk tās [rezolūcijas] mērķis ir okupācijas deleģitimizācija," svētdien sacīja vecākais palestīniešu sarunvedējs Sāebs Erīkāts.
"Ja mēs panākam atzīšanu, mēs neceram, ka kolonistu apmetnes automātiski tiks aizvāktas vai arī izbeigsies Izraēlas provokācijas un noziegumi. Vienīgā atšķirība ir tā, ka Palestīna kļūs par valsti, kuru ir okupējusi cita ANO dalībvalsts. Tas nozīmē, ka sarunās par galīgo statusu tiks izstrādāts grafiks Izraēlas aiziešanai," sacīja diplomāts.