Tagad likumprojekts nodots izskatīšanai Senātā, kur tas, visticamāk, arī tiks apstiprināts, jo ieceri atbalsta gan pie varas esošie leiboristi, gan opozīcija.
Ar priekšlikumu patvēruma prasītāju lietu izskatīšanas procedūru organizēt ārpus Austrālijas teritorijas bija nākusi klajā neatkarīgā komisija, kas pēc premjerministres Džūlijas Gilardas rīkojuma tika izveidota centienos rast šajā jautājumā izeju no strupceļa. Komisija norādīja, ka tās ieteikumu mērķis ir iedrošināt cilvēkus censties iegūt patvērumu oficiālā ceļā, kā arī samazināt nelegālo ieceļotāju skaitu, kas Austrālijā ierodas kuģos.
Otrdien debates par šo ieceri parlamenta apakšpalātā ilga sešas stundas un turpinājās arī trešdien. Tomēr pret likumprojektu nobalsoja tikai divi deputāti. Kā pirms balsojuma atzina imigrācijas lietu ministrs Kriss Bouens, likumprojekta apstiprināšana ir ļoti nozīmīga. "Austrālijas ļaudis uz to cer, bet cilvēku kontrabandisti no tā ļoti baidās," skaidroja ministrs.
Pēdējo mēnešu laikā Austrālijā kuģos ierodas arvien vairāk patvēruma meklētāju. Tikai pagājušajā nedēļas nogalē vien ieradušies trīs kuģi ar vismaz 170 cilvēkiem. Savukārt otrdien tika pārtverti trīs kuģi, uz kuriem atradās vairāk nekā 150 cilvēki. Austrālijas amatpersonas skaidro, ka patvēruma prasītāju lietu izskatīšana uz ārvalstīm jāpārceļ, lai atturētu imigrantus no bīstamiem braucieniem. Pēdējos gados daudzi imigranti zaudējuši dzīvību, mērojot ceļu uz Austrāliju.
Amatpersonas paudušas cerību, ka turpmāk patvēruma meklētāji rūpīgāk apsvērs, vai maksāt cilvēku kontrabandistiem par nogādāšanu Austrālijā, apzinoties, ka gaidot varētu nākties pavadīt vairākus gadus Nauru vai Papua-Jaungvinejā. Gilarda paudusi cerību, ka patvēruma meklētāju lietu izskatīšana ārvalstīs sāksies jau mēneša laikā.
Šādu praksi Austrālija piekopa arī līdz 2007.gadam, kad to atcēla leiboristu valdība. Saskaņā ar tolaik pretrunīgi vērtēto sistēmu patvēruma meklētāji tika izmitināti un viņu lietas tika izskatītas Austrālijas finansētos aizturēšanas centros Nauru un Papua-Jaungvinejai piederošajā Manusas salā. Nereti patvēruma meklētājiem šajās salās nācās pavadīt vairākus gadus, kamēr tika izskatītas viņu lietas.