Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Dzjiņpins aicina strādāt pie Ķīnas un Taivānas apvienošanās

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins trešdien aicinājis abas puses censties panākt saprašanos par Ķīnas un Taivānas apvienošanos un neatstāt šo jautājumu neatrisinātu nākamajām paaudzēm.

Sji uzsvēra, ka neviens nevar apturēt virzību pretī apvienošanai, un nodēvēja Taivānas neatkarību par strupceļu.

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika. Ķīna uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu un solījusi to atgūt.

"Mēs esam gatavi atvēlēt plašu telpu mierīgai apvienošanai, bet mēs nekad neatstāsim vietu nekāda veida Taivānas neatkarības separātistu aktivitātēm," paziņoja Sji.

Viņš ierosināja sākt sarunas, lai izstrādātu ietvaru attiecību tālākai attīstībai.

Sji solīja, ka apvienošanās ietvaros tiktu respektēta taivāniešu sociālā sistēma un dzīvesveids un garantētas viņu īpašumtiesības, ticības brīvība un citas tiesības.

Sji sacīja, ka "ķīnieši necīnās ar ķīniešiem", piebilstot, ka mierīga apvienošanās ir līdzpilsoņu interesēs abās Taivānas šauruma pusēs.

"Mēs nesolām atturēties no spēka pielietošanas un paturam tiesības spert visus nepieciešamos soļus," sacīja Sji.

Taivāna nepieņems Pekinas plānu piemērot attiecībā uz to principu "viena valsts, divas sistēmas", kas jau tiek īstenots attiecībā uz Honkongu un Makao pēc to nonākšanas Pekinas kontrolē, trešdienas vakarā Taibei sacīja Taivānas prezidente Cai Inveņa.

Viņa uzsvēra, ka Taivāna nekad nav akceptējusi tā dēvēto 1992. gada konsensu, ar kuru tika atzīts, ka ir tikai viena Ķīna.

Sji runā tiek viesta skaidrība - Pekina šo konsensu definē kā principa "viena valsts, divas sistēmas" piemērošanu attiecībā uz Taivānu, norādīja Cai.

"Taivāna nekad neakceptēs "vienu valsti, divas sistēmas". Vairums Taivānas iedzīvotāju ir stingri pret to. Un tas ir Taivānas konsenss," preses konferencē sacīja prezidente.

"Mēs gribētu sēsties pie sarunu galda un runāt. Tā kā esam demokrātiska valsts, [Pekinas un Taibei] politiskajām sarunām jānotiek valdību starpā ar tautas pilnvarojumu un vadību," sacīja Cai.

Prezidente uzsvēra, ka Taivāna nevēlas "atteikties no savas suverenitātes vai arī piekāpties attiecībā uz savu autonomiju".

Pekinai ir jāakceptē realitāte, ka pastāv Ķīnas Republika, uzsvēra prezidente, lietojot Taivānas oficiālo nosaukumu.

Īstenojot principu "viena valsts, divas sistēmas", Pekina pieļauj vien ierobežotu, Ķīnas uzraudzītu autonomiju. Demokrātijas aktīvisti sūrojas, ka Pekina arvien vairāk iejaucas Honkongas iekšējās lietās, ierobežo preses un izteiksmes brīvību.

 

Top komentāri

imperiālisms ir slimība
i
Pagātnē ar to izslimoja rietumvalstis, bet krievi un ķīnieši vēl arvien is smagā imperiālisma drudzī. Taivāna ir neatkarīga valsts, lai Mao pēcteči ar to samierinās un atdod brīvību arī Tibetai.
RTY
R
Tikai nav tā īsti skaidrs-ko tā Pekina tā pieķerusies tai Taivanai? It kā bez Taivānas Pekina nespētu dzīvot...Ķīnas prezidents arī par to nez kāpēc klusē...Tas ir aizdomīgi...
Nejēga
N
Sji Dziņ Pin. Ķīniešiem nav daudzzilbju personvārdi.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits