Sabikas līča brīvostas pārvaldniece Vilma Eisma teikusi, ka tonnām atkritumu uzkrautas uz kuģa Bavaria, kas tagad uzsācis 20 dienu ilgu ceļu uz Kanādas ostas pilsētu Vankūveru, ar to noslēdzot "šķērmu mūsu vēstures nodaļu".
Vides aktīvisti, tostarp no organizācijām Greenpeace un EcoWaste Coalition apsveica Bavaria ceļojumu, uzsverot, ka "Filipīnas nav atkritumu izgāztuve".
Filipīnu prezidents Rodrigo Duterte ir draudējis nosūtīt atpakaļ visus atkritumus, kas sākotnēji 103 konteineros Filipīnās tika ievesti 2013.un 2014. gadā. Vairāki konteineri atkritumu ir utilizēti, tostarp noglabāti izgāztuvēs, bet 69 konteineri ar elektriskajiem un mājsaimniecību atkritumiem, tostarp izlietotām autiņbiksītēm, puva divās Filipīnu ostās.
Pēc tam, kad Kanāda līdz 15. maija termiņam neizveda atkritumus, Filipīnu valdība atsauca savu vēstnieku un konsulus no Kanādas.
Abu valstu attiecības pēdējo sešu gadu laikā ir pasliktinājušas, jo īpaši kopš Dutertes nākšanas pie varas 2016. gada vidū. Kanādas premjers Džastins Trudo jau 2017. gadā paziņoja, ka ir novērstas juridiskās problēmas, kas kavēja atkritumu aizvešanu. tomēr konteineri netika aizvākti. Trudo iepriekš paskaidrojis, ka tie uz Filipīnām aizvesti privāta komercdarījuma ietvaros, nevis ar valsts ziņu.
Lai gan Kanāda noslēdza līgumu ar kuģniecību Bollore Logistics Canada un solīja atkritumus izvest līdz jūnija beigām, Dutertes valdība noraidīja plānu. "Ja Kanāda nepieņems savus atkritumus, mēs tos atstāsim tās teritoriālajos ūdeņos," paziņoja Dutertes preses pārstāvis Salvadors Panelo.
Arī Malaizijas premjerministrs Mahatirs bin Mohamads kritizējis praksi, kad turīgas valstis, piemēram, ASV, Kanāda un Japāna, savus nepārstrādājamos atkritumus nosūta uz nabadzīgākām valstīm. Arī viņa vadītā valsts plāno tūkstošiem tonnu plastmasas atkritumu nosūtīt atpakaļ Rietumvalstīm.
Ķīna pērn aizliedza plastmasas atkritumu importu, tādēļ citas Dienvidaustrumāzijas valstis kļuvušas par šo atkritumu galamērķi.
Buks
pufaiks
edvinssilavs