2010.gada 5.augustā 33 kalnrači tika iesprostoti Sanhosē raktuvēs, kad viņus aptuveni 700 metru dziļā pazemē pārsteidza iegruvums. Dramatiskā glābšanas operācija ilga 69 dienas un piesaistīja visas pasaules uzmanību. Tika izglābti visi 33 kalnrači. Vēl nekad iepriekš vēsturē nevienam cilvēkam nebija izdevies pazemē izdzīvot tik ilgu laiku.
Pret raktuvju īpašniekiem tikta sākta izmeklēšana, kas noslēgusies bez pietiekamiem pierādījumiem apsūdzību izvirzīšanai. "Mēs nolēmām neturpināt, jo nedomājam, ka spēsim izvirzīt kādas apsūdzības par šiem notikumiem," trešdien paziņoja Atakamas prokurors.
Aizstāvības puse prokuratūras lēmumu interpretēja kā apliecinājumu tam, ka raktuvju īpašnieki nav pastrādājuši nekādu noziegumu.
Tomēr kalnrači vēl nav atmetuši cerību saukt kādu pie atbildības par notikušo. Viņu pārstāvis Luiss Ursua ziņu aģentūrai AFP norādīja, ka viņi iesūdzējuši tiesā Nacionālo ģeoloģijas un kalnrūpniecības dienestu par nolaidību, jo tas nav pārbaudījis drošību un darba apstākļus raktuvēs. Kalnrači pieprasījuši 500 000 dolāru (265 000 latu) lielu kompensāciju katram cietušajam.
Ursua bija viens no pazemē iesprostotajiem kalnračiem un pēdējais, kurš tika izcelts virszemē. Viņš AFP norādīja, ka viņi visi ir sveiki un veseli, tagad strādā un dzīvo dažādās valsts daļās, bet neviens nav ticis pie lielas bagātības vai slavas. "Mēs esam kalnrači. Mēs esam stipri un neskraidām apkārt, raudādami par situāciju. Daudzi cilvēki domā, ka mums ir nauda, jo mēs nesūdzamies," viņš piebilda.
Pēc laimīgās izglābšanās kalnrači nonāca mediju uzmanības centrā un saņēma dažādus piedāvājumus sadarboties ar televīziju kanāliem, bet aptuveni pēc gada viņi jau bija atgriezušies normālajā dzīves ritmā. Gados vecajiem un invalīdiem Čīles valdība ir piešķīrusi īpašu pensiju. Pārējie atgriezušies darbā raktuvēs vai sākuši savu biznesu. Tomēr viņi vēl cer nopelnīt naudu ar grāmatu, ko raksta par pazemē pārciesto.