61 gadu vecais cilvēktiesību aktīvists, rakstnieks un literatūras kritiķis Liu politiskus protestus aizsācis jau pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, tostarp piedalījies studentu protestos Tjaņaņmiņa laukumā 1989. gadā, kurus ar brutālu spēku apspieda armija, nogalinot daudzus protestētājus. Kopš tā laika varai netīkamais Liu izcietis vairākus cietumsodus, pēdējais no kuriem ir 11 gadu cietumsods par "kūdīšanu uz apvērsumu". Par savu politisko darbību un nevardarbīgo cīņu par fundamentālu cilvēktiesību ievērošanu Ķīnā Liu 2010. gadā piešķirta Nobela miera prēmija. Liu tajā laikā izcieta savu ceturto cietumsodu.
Nu smagi slimo disidentu Ķīna nolēmusi atbrīvot, lai nodrošinātu viņam ārstēšanos, taču noraidījusi iespēju Liu saņemt medicīnisko aprūpi ārvalstīs.
Ķīnas tieslietu viceministrs ceturtdien ticies ar diplomātiem no ASV, Vācijas un Eiropas Savienības, lai informētu par Liu veselības stāvokli, un kā iemeslu Ķīnas lēmumam nelaist Liu ārā no valsts minējis, ka "Liu esot pārāk sliktā stāvoklī, lai ceļotu", vēsta CNN.
Par Liu laišanu ārstēties ārzemēs iestājies arī jaunais ASV vēstnieks Ķīnā Terijs Brenstads, kurš norādījis: "Mēs vēlētos, lai viņam būtu iespēja ārstēties citur, ja tas palīdzētu (uzlabot viņa stāvokli)".
Situācija nu izpelnījusies starptautisku uzmanību, jo viņa atbalstītāji uzskata, ka Liu vēzis ielaists līdz pēdējām stadijām tāpēc, ka cietumā viņa arvien sliktākajam veselības stāvoklim savlaicīgi netika pievērsta uzmanība. Ķīnas varas iestādes šos pieņēmumus noraida, apgalvojot, ka Liu vēzis konstatēts vien pirms mēneša.
Ķīna uzstāj, ka Liu un viņa tuvinieki ir apmierināti ar ārstēšanu, kādu viņš saņem Ķīnā, vēstīja ziņu aģentūra Reuters. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis preses brīfingā paziņojis: "Liu Sjaobo ir Ķīnas pilsonis. Kāpēc mums viņa lieta būtu jāapspriež ar citām valstīm?" un vienlaikus brīdinājis, lai citas valstis "neizmanto Liu gadījumu kā ieganstu iejaukties Ķīnas iekšpolitikā".