Lidmašīnas pazušana kļuvusi par vienu no visilgāk neatrisinātajiem aviācijas noslēpumiem, kas radīja labvēlīgu augsni daudz un dažādām teorijām, tostarp arī versijai par lidmašīnas nolaupīšanu vai pašnāvnieka uzspridzināšanos. Tomēr pagājušās nedēļas sākumā izmeklētāju pārstāvji Malaizijas parlamentā, izklāstot Malaizijas, Ķīnas, Austrālijas ekspertu secinājumus, šādu notikumu iespējamību noliedza un paziņoja, ka lidmašīna, visticamāk, nogāzusies, jo tai beigusies degviela. Tomēr konkrēta un pārliecinoša atbilde uz jautājumu - kas bija avārijas cēlonis - tā arī nav sniegta, jo trūkst pierādījumu.
Malaizijas satiksmes ministrs solījis, ka būs pieejama visaptveroša publikācija par lidaparāta vraka meklējumiem, izvirzītajām versijām par negadījuma apstākļiem un citu informāciju, tomēr nav precizējis, tieši kad šis ziņojums būs pieejams.
Austrālija, Malaizija un Ķīna ir vienojušās, ka oficiālus meklējumus varētu atsākt vienīgi tādā gadījumā, ja parādītos ticami pierādījumi par lidmašīnas atrašanās vietu. Vienlaikus Anvars Ibrahims, kurš tiek uzskatīts kā viens no pretendentiem uz Malaizijas premjera amatu, intervijā laikrakstam The Australian izteicies, ka, viņaprāt, lidaparāta vraka meklējumi ir jāturpina.
ASV bāzētais zemūdens meklējumu uzņēmums Ocean Infinity vairāku mēnešu laikā ar dažādu tehnoloģiju palīdzību pārmeklēja Indijas okeāna gultni 25 000 kvadrātmetru platībā uz dienvidiem no sākotnējo meklējumu vietas. Pēc neveiksmes prioritāri pārmeklējamajā apgabalā Ocean Infinity turpināja pūliņus nākamajā noteiktajā apgabalā, pārmeklējot kopumā vairāk nekā 120 000 kvadrātkilometru lielu platību, taču arī bez rezultātiem.
Jau vēstīts, ka lidaparāts ar 239 cilvēkiem uz klāja pazuda no radaru ekrāniem 2014. gada martā ceļā no Kualalumpuras uz Pekinu. Kopš tā laika izvērstas vērienīgas un ļoti dārgas lidmašīnas vraka meklēšanas operācijas, taču visas noslēdzās bez rezultātiem.
Irlielāmērāticams