Portāls Diena.lv jau rakstīja, ka Ocean Infinity vienojusies ar Malaizijas valdību par meklēšanas operācijas nosacījumiem, proti, privātuzņēmums atlīdzību saņems tikai tad, ja vraku atradīs.
Uzņēmuma atlīdzības cenrādis ir dinamisks - ja Ocean Infinity ekspertiem izdosies atlūzu lauku, pilotu kabīnes balss ierakstītāju vai lidojuma datu ierakstītāju uziet pirmajos 5000 pārmeklētajos kvadrātkilometros, uzņēmums saņems 20 miljonus ASV dolāru. Turpretī, ja atlūzas tiks uzietas ārpus nospraustā 25 000 kvadrātkilometru apgabala, panākta vienošanās par atlīdzību jau 70 miljonu ASV dolāru apmērā.
Jau 3. aprīlī operācijā iesaistītajiem tapa skaidrs, ka vispirms pārmeklējamajā apgabalā MH370 atlūzu nav, tāpēc pārmeklējamā teritorija izvērsta uz ziemeļiem. Divas nedēļas vēlāk secināts, ka arī tur Malaysia Airlines lainera atlieku nav, tāpēc meklējumu teritorija paplašināta vēlreiz.
"Kaut tā ir vilšanās, ka Austrālijas Satiksmes drošības biroja ekspertu noteiktajos apgabalos atlūzas neatradām, mums aizvien ir laiks," paziņojis Ocean Infinity izpilddirektors Olivers Plankets.
Kompānijas līgums ar Malaizijas valdību paredz, ka meklēšanas operācijas aktīvās darbības ( neieskaitot atpūtas dienas) īstenojamas 90 dienas. Laika ierobežojums noteikts tāpēc, ka kompānija vienojusies par dinamisku tarifu pozitīva rezultāta gadījumā - jo vēlāk un pēc plašākas teritorijas pārmeklēšanas atlūzas tiktu uzietas, jo dārgāk Malaizijai izmaksātu Ocean Infinity darbs.
Meklēšanā iesaistītais kuģis Seabed Constructor un tā apkalpe šobrīd gatavojas pēdējam meklēšanas operācijas etapam, taču pūliņiem tuvākajās nedēļās būs jāliek punkts, jo paredzams, ka laikapstākļi Indijas okeāna dienvidu daļā krasi pasliktināsies.
Malaysia Airlines lidaparāts ar 239 cilvēkiem uz klāja bez vēsts pazuda 2014. gada martā. Kaut uzieti atsevišķi krastā izskaloti fragmenti, pēc gadiem ilgiem centieniem aizvien nav izdevies atrast nedz vraku, nedz tā dēvētās melnās kastes.