Jāatgādina, ka militāras represijas pret rohindžām sākās pēc tam, kad pērn 25. augustā ar nažiem un pašdarinātiem spridzekļiem bruņojušies rohindžu nemiernieki uzbruka armijas bāzei un vairāk nekā 30 policijas posteņiem Rakhainas provincē Mjanmas rietumos. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmās grupējums Arakanas (Rakhainas) rohindžu atbrīvošanas armija (ARSA), kas paziņoja, ka tās mērķis esot aizsargāt rohindžu minoritāti pret varasiestāžu īstenotu diskrimināciju. Par to atriebjoties, Mjanmas armija uzsāka rohindžu vajāšanu. 2017. gada decembrī organizācija Ārsti bez robežām ziņoja, ka vien mēneša laikā nogalināti teju septiņi tūkstoši rohindžu, bet simtiem tūkstoši devās bēgļu gaitās. Šobrīd aplēsts, ka noslepkavoto skaits varētu būt aptuveni 25 tūkstoši cilvēku.
ANO ziņojumā, kas izrietējis no organizācijas izmeklētāju komandas iegūtajiem pierādījumiem, secināts - Mjanmas bruņoto spēku rīcība starptautisko likumu ietvaros bez šaubām traktējama kā noziegumi pret cilvēci. ANO izmeklētājiem tika liegta iebraukšana Mjanmā, tāpēc tika intervēti tie rohindžu minoritātes pārstāvji, kuriem bija izdevies aizbēgt no valsts.
Intervētie bēgļi atklāja, ka Mjanmas armija slepkavoja bez šķirošanas, nesaudzējot arī sievietes un bērnus, tāpat arī nodedzināja veselus ciematus Rakhainas provincē, tāpat arī citās rohindžu apdzīvotās provincēs. Tāpat vajātajiem nācies pārciest seksuālus uzbrukumus, spīdzināšanu un paverdzināšanu.
ANO secina, ka Rakhainas provincē pastrādātie noziegumi un maniere, kādā tie izdarīti faktiski ļauj tos klasificēt kā genocīdu. Par vienu no galvenajām atbildīgajām personām, pret kurām vēršama izmeklēšana, ANO uzskata Mjanmas bruņoto spēku virspavēlnieku Minu Aunu Hlainu. Viņš arī iepriekš publiski izteicies par saviem nodomiem "atrisināt ieilgušo bangladešiešu problēmu".
ANO izmeklētāju komanda arī atbalstījusi prasības pret Mjanmu vērsties Starptautiskajā krimināltiesā. Kaut Mjanma nav parakstījusi Romas statūtus un tādēļ nav Starptautiskās krimināltiesas jurisdikcijā, tiesas prokurori meklē veidus, kā varētu iesaistīties notikušā izmeklēšanā.
ANO ziņojums, visticamāk, sadusmos Mjanmu, kura kategoriski noraidījusi apsūdzības genocīdā un apgalvo, ka rohindžas pēc pērn augustā notikušajiem uzbrukumiem drošības spēkiem paši nodedzinājuši savus ciematus, lai maldinātu starptautisko sabiedrību. Mjanmas valdība armijas rīcību raksturo kā samērīgu atbildi teroristiem, par kādiem tā uzskata rohindžas.
reptilis
ļuļa
hmm