Dzīvsudrabs ir toksisks smagais metāls, kas tiek izmantots zelta ieguvē. Vides piesārņojums ar dzīvsudrabu var būt skāris 50 tūkstošus cilvēku šajās pilsētās Amazones baseinā, paziņoja veselības ministra vietnieks Persijs Minaja.
Ir paredzams, ka dzīvsudrabs tiks konstatēts gaisā, ūdenī, nogulumiežos un zivīs.
ASV Stenfordas Universitātes un citu institūciju pētījumos konstatēts, ka toksiskā metāla līmenis pārbaudīto cilvēku organismā pārsniedz legāli pieļaujamo. Sevišķi augsts tas ir harakmbutu ciltī, kur šis līmenis sešreiz pārsniedzis legāli pieļaujamo.
Saindēšanās ar dzīvsudrabu izraisa hroniskas nieru un neiroloģiskas saslimšanas. Tā ir sevišķi kaitīga bērniem un grūtniecēm.
Valdība uzskata, ka piesārņojums noticis nelegālas zelta ieguves dēļ, jo dzīvsudrabs tiek izmantots, lai ekstrahētu upēs esošo zeltu. Peru ir Latīņamerikas lielākā zelta ieguvējvalsts, bet 15% valstī iegūtā zelta ir nelegāla izcelsme.
Nelegāla zelta ieguve Madrededjosas reģionā ir vainojama arī Amazones mežu izciršanā. Šādas darbības dēļ ir zaudēti 40 tūkstoši hektāru šo mežu, un to veicina augstā zelta cena starptautiskajā tirgū.
Ārkārtas stāvoklis uz 60 dienām izsludināts 11 pilsētās Tambopatas, Manu un Tavamanu provincēs.
Peru 5.jūnijā paredzētas prezidenta vēlēšanas, un dzīvsudraba piesārņojums ir viens no tematiem priekšvēlēšanu kampaņas cīņā starp neoliberālajiem kandidātiem Keiko Fuhimori un Pedro Pablo Kučinski.
Fuhimori savas kampaņas laikā vienojās ar nelegālajiem zeltračiem, piekrītot atcelt divus dekrētus, kas aizliedz izmantot bagarus upēs un citu materiālu zelta ieguvē.