Jāatgādina, ka 27. aprīlī gaidāma Džēina un Ziemeļkorejas līdera Kima Čen Una tikšanās, turklāt iecerēts, ka maijā vai jūnija sākumā ar Kimu tiksies arī ASV prezidents Donalds Tramps, lai tostarp apspriestu arī Ziemeļkorejas kodolatbruņošanās jautājumu.
Džēins paziņojis, ka Phenjana paudusi gatavību pilnībā atbrīvoties no kodolieročiem, turklāt pretī neuzstādot tādas prasības, kurām ASV, visticamāk, nepiekristu, piemēram, karavīru izvešanu no Dienvidkorejas. Jāatgādina, ka šobrīd Dienvidkorejā uzturas aptuveni 30 tūkstoši ASV karavīru, kas ir Korejas kara "mantojums".
Džēins norādījis, ka "viss, ko Phenjana prasot, ir pret Ziemeļkoreju naidīgās politikas izbeigšana un valsts drošības garantēšana".
Vēl pavisam nesen Ziemeļkoreja kategoriski atteikusies ievērot ANO Drošības padomes rezolūcijas un pārtraukt savu kodolprogrammu un ballistisko raķešu programmu, kā argumentu izmantojot pret Ziemeļkoreju vērstos militāros draudus. Tāpat, kļūstot par valsti, kuras rīcībā ir arī jaudīgas starpkontinentālās raķetes kodolgalviņu nogādāšanai līdz mērķiem visā pasaulē, Ziemeļkoreja cerēja pasaules lielvalstu acīs iegūt lielāku leģitimitāti, iestājoties visai ekskluzīvajā "kodolvalstu klubiņā".
Tramps paudis, ka sarunās ar Kimu, kurās, ja tās tiešām notiks, grasās panākt Ziemeļkorejas atteikšanos no kodolieročiem. Ja samits notiks, tā būs pirmā reize, kad ar Ziemeļkorejas līderi aci pret aci ticies amatā esošs ASV prezidents.
Lai sagatavotu augsni iespējamajam samitam, aprīļa sākumā uz Ziemeļkoreju devās arī Centrālās izlūkošanas pārvaldes šefs Maiks Pompeo, kuru Tramps nu ir nominējis ārlietu ministra postenim.
pepe
koiļā