Vācijas žurnāls Der Spiegel publicējis plašu aprakstu par „vienu no unikālākajām pilsētām pasaulē” – Kaspijas jūrā izvietoto naftinieku pilsētu Ņeft Dašlari, kuras būvniecība tika sākta 1949. gadā, un kura ilgus gadu desmitus tika uzskatīta par vienu no iespaidīgākajiem, lai arī maz zināmajiem PSRS sasniegumiem.
Izdevums norāda, ka Kaspijas jūrā virs vidēji 20 metru dziļa ūdens izvietotā pilsēta tika izbūvēta, lai apkalpotu naftas urbumus, un ziedu laikos tajā dzīvoja aptuveni 5 000 cilvēku. Strādnieku ērtībām uz platformām bija izbūvētas deviņstāvu dzīvojamās mājas, izveidots īpašs parks, futbola laukums, pilsētā darbojās savas rūpnīcas un sadzīves pakalpojumu centrs. Savukārt aptuveni 2 000 urbumus savienoja 300 kilometru virs ūdens izbūvētu ceļu.
Pēc PSRS sabrukuma sākās arī šī unikālā veidojuma, kas nonāca neatkarīgās Azerbaidžānas pārziņā, lejupslīde, raksta Der Spiegel. Šobrīd Ņeftj Dašlari ir jūtami samazināti naftas ieguves apjomi, tajā atrodas vairs tikai ap 2 500 strādājošo, braucami ir tikai 45 km ceļu, lielākā daļa urbumu ir slēgta, bet infrastruktūra un tehnika ir morāli un fiziski novecojusi.
Izdevums norāda, ka Azerbaidžānas valdība izrādījusi interesi par iespēju unikālo veidojumu atjaunot un pārvērst par starptautiskas klases kūrorta, taču izrādījies, ka tas nav iespējams, jo naftas ieguves tiesības konkrētajā rajonā pārdotas ārvalstu uzņēmumiem, kuri nevēlas no tām atteikties, tieši tāpat kā nevēlas ieguldīt līdzekļus unikālā konpleksa atjaunošanā, kamdēļ Ņeftj Dašlari, visticamāk, ir nolemti lēnai bojāejai, secina Der Spiegel.